
V roku 1997 zachytili hydrofóny v Tichom oceáne extrémne hlasný a záhadný zvuk, ktorý dokázal prejsť tisíce kilometrov pod vodou. Pripomínal biologický šum, no svojou intenzitou ďaleko presahoval akékoľvek známe živočíchy. Trvalo takmer dekádu, kým vedci prišli na to, čo za ním naozaj stálo.
Tajomný šum z hlbín
Zvláštny hlboký zvuk, neskôr pomenovaný „Bloop“, bol zaznamenaný podvodnými mikrofónmi americkej agentúry NOAA (Národný úrad pre oceán a atmosféru) na viacerých miestach Tichého oceánu súčasne. Hydrofóny od seba vzdialené viac ako 3 000 kilometrov zachytili rovnaký signál: silný, krátky, no veľmi výrazný.
Znel tak, akoby ho vytvoril obrovský morský živočích. V tom čase sa začali objavovať špekulácie – niektoré racionálne, iné hraničiace s fantastikou. Konšpirační teoretici dokonca tvrdili, že by mohlo ísť o neobjaveného podmorského tvora, gigantického tvora z hlbín či „monštrum“ hodné Lovecraftových príbehov.
Hlasnejší než akýkoľvek živočích
Práve biologický charakter zvuku mátol odborníkov, jeho frekvencia i spôsob, akým sa šíril, totiž pripomínali zvuky, ktoré vydávajú veľryby alebo iné morské živočíchy. No hlasitosť bola oveľa vyššia, než akú sú schopné vyprodukovať aj tie najväčšie tvory na planéte. V diskusiách na internete sa objavili rôzne prirovnania, niektorí tvrdili, že „Bloop“ znie ako starý motor, iní v tom počuli zvuky z videohier či vrtuľníka. A hoci bol zvuk verejne dostupný, jeho pôvod zostával roky neznámy.
Riešenie prichádza s ľadom
Definitívne vysvetlenie prišlo až v roku 2005. NOAA oznámila, že najpravdepodobnejším pôvodcom tajomného zvuku je jav nazývaný ľadotraseni. Ide o prírodný proces, pri ktorom sa veľké kusy ľadovcov lámu, praskajú a odlamujú od pevniny alebo iných ľadovcov. Tento jav, bežný najmä v oblasti Antarktídy, môže produkovať veľmi silné zvukové vlny, ktoré pripomínajú biologické zvuky, no v skutočnosti majú geofyzikálny pôvod. Energiu vytvára trenie či náraz ľadov o morské dno alebo iné masy ľadu.
Až v roku 2012 prišlo potvrdenie
Sedem rokov po zverejnení teórie NOAA oficiálne potvrdila, že „Bloop“ je skutočne zvuk spôsobený pohybom ľadovcov, konkrétne ide o praskanie a odlupovanie sa ľadových blokov v blízkosti Antarktídy.
„Bloop bol výsledkom ľadotrasenia – praskajúceho a odlamujúceho sa ľadovca,“ uviedla NOAA. Vzhľadom na globálne otepľovanie sa podľa odborníkov tieto javy stávajú čoraz častejšími, čo môže znamenať, že podobných záhadných zvukov v budúcnosti ešte pribudne.