Ilustračný obrázok.Unsplash/Andy Beales/
StoryEditor

Vedci to konečne potvrdili: Cestovanie v čase je skutočne možné, ale nie tak, ako si to mnohí predstavujú

Sarah Dobiašová02.04.2025., 13:00h

Cestovanie v čase nás fascinovalo už od klasickej literatúry až po moderné filmy. Vedci teraz tvrdia, že je to skutočne možné, len nie v podobe, akú si predstavujeme z filmov.

Lajkuj Brainee.sk na

Na základe teoretickej fyziky sa ukazuje, že cestovanie v čase môže byť možné, aj keď rozhodne nejde o zázraky, ako vidíme v kultových sci-fi filmoch. V skutočnosti je najbližší spôsob, ako by sa to mohlo uskutočniť, oveľa menej vzrušujúci, no stále fascinujúci, píše portál LadBible.

Ako funguje cestovanie v čase podľa vedy?

Všetko začína teóriou špeciálnej relativity Alberta Einsteina, ktorá tvrdí, že rýchlosť, s akou plynú sekundy, závisí od rýchlosti, akou sa pohybuješ. Čím rýchlejšie cestuješ, tým pomalšie vnímaš plynutie času.

image

Cestovanie v čase naozaj existuje. Títo pasažieri sa vrátili z roku 2025 naspäť do roka 2024. Ako je to možné?

Tento koncept bol testovaný v roku 1971 vedcami Josephom Hafelom a Richardom Keatingom. Na to, aby ho overili, umiestnili na dve rôzne lietadlá štyri atómové hodiny. Jedno lietadlo letelo proti rotácii Zeme, druhé s ňou. Po návrate na Zem sa ukázalo, že hodiny na lietadle letiacom proti rotácii stratili asi 59 nanosekúnd, zatiaľ čo hodiny na lietadle letiacom s rotáciou Zeme získali približne 273 nanosekúnd. Tieto hodiny teda zažili časovú dilatáciu, čo je v podstate cestovanie v čase.

image

Hafele a Keating v roku 1971vykonali experiment na palube komerčného lietadla, kde umiestnili dve atómové hodiny.

Wikipédia/

Čo znamená cestovanie v čase pre astronautov?

Teóriu časovej dilatácie môžeme pozorovať aj u astronautov, ktorí strávia dlhší čas na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Americký astronaut Scott Kelly sa vrátil na Zem o niečo mladší ako jeho dvojča Mark, pretože počas svojej misie na orbite sa pohyboval veľmi vysokou rýchlosťou a teda zažíval pomalšie plynutie času.

Aj keď cestovanie v čase podľa skutočných vedeckých zásad nie je také vzrušujúce ako vo filmoch, stále ide o fascinujúci fenomén, ktorý sa ukazuje ako reálny. 

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
12. apríl 2025 10:32