
Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF) zistili, že druhý ženský chromozóm X, donedávna považovaný za neaktívny, sa v starobe prebúdza. Na myšiach, ktoré zodpovedajú zhruba 65 ľudským rokom, sa ukázalo, že aktivácia tohto chromozómu spúšťa až 20 génov, ktoré podporujú funkciu mozgu a chránia ho pred starnutím.
Gén PLP1 a jeho úloha v ochrane mozgu
Jeden z aktivovaných génov, PLP1, hrá zásadnú úlohu v produkcii myelínu – látky, ktorá izoluje nervové vlákna a zlepšuje komunikáciu medzi mozgovými bunkami. Zvýšenie aktivity génu PLP1 zlepšilo pamäť a schopnosti učenia nielen u samičiek, ale aj u samčekov myší. „S vekom sa X chromozóm u žien prebúdza, čo spomaľuje kognitívny úpadok," vysvetlila Dr. Dena Dubal, hlavná autorka štúdie.
Silnejší mozog žien v starobe
Vedci predpokladajú, že druhý X chromozóm poskytuje ženám genetickú zálohu, ktorá ich mozog v starobe chráni lepšie než mužský. Tento mechanizmus môže byť dôvodom, prečo ženy vykazujú menšie kognitívne poškodenie než muži.
„Tento objav môže vysvetľovať, prečo mozgy žien zostávajú v starnutí odolnejšie,“ dodala prvá autorka štúdie Margaret Gadek.
Nové možnosti pre medicínu
Objav génov na X chromozóme otvára nové možnosti pre spomalenie starnutia mozgu u všetkých pohlaví. Vedci dúfajú, že ďalší výskum by mohol pomôcť využiť gény ako PLP1 na liečbu kognitívnych porúch spojených so starnutím. „X chromozóm nám ukazuje, aký potenciál má mozog aj vo vyššom veku,“ uzavrela Dr. Dubal.
Objav aktivácie génov na druhom X chromozóme prináša nové nádeje pre ochranu mozgu a liečbu kognitívnych porúch spojených so starnutím.