Chobotnica s človekom.Pixabay/Dieterich01/
StoryEditor

Priprav sa na Octopusapokalypsu, varuje vedec: Ak ľudstvo vyhynie, chobotnice preberú vládu nad svetom

Sarah Dobiašová19.11.2024., 10:00h

Ak by sa niekedy stalo, že ľudstvo vyhynie, predstava o chobotniciach, ktoré by ovládli svet, by už nebola len sci-fi. Podľa britského profesora Tima Coulsona, odborníka na evolúciu z Oxfordu, by to mohli byť práve tieto osemnohé morské tvory, ktoré by zdedili našu pozíciu vládcu planéty. A aj keď to znie nepravdepodobne, vedec má niekoľko presvedčivých argumentov, prečo by sa to mohlo naozaj stať.

Lajkuj Brainee.sk na

Kým si možno predstavuješ, že po vyhynutí ľudí by sa do popredia dostali skôr predátori ako levy, tigre alebo medvede, profesor Coulson tvrdí, že to nemusí byť tak úplne pravda. Zatiaľ čo napríklad hmyz, konkrétne šváby, sú považované za najodolnejšie tvory na Zemi, neexistuje dôkaz, že by mali potrebné mozgové kapacity na to, aby začali budovať vlastnú civilizáciu.

Naopak, chobotnice podľa Coulsona majú presne tie vlastnosti, ktoré by im mohli umožniť prevziať vládu nad planétou. „Majú úžasnú obratnosť a inteligenciu, čo ich robí silným kandidátom na vývoj civilizácie,“ tvrdí vedec.

Sú chobotnice naozaj také chytré?

Áno, sú! Chobotnice sú známe svojimi neuveriteľnými schopnosťami riešiť zložité problémy, používať nástroje a dokonca komunikovať medzi sebou pomocou farieb. Tieto bytosti dokážu meniť farbu a textúru svojej pokožky vďaka špeciálnym bunkám nazývaným chromatofóry, ktoré im umožňujú vyjadrovať svoje pocity alebo reagovať na hrozby. Zaujímavosťou je, že keď chobotnica chce niekoho vystrašiť, jej farby môžu priamo signalizovať jej hrozbu, a to je len jedna z vecí, ktoré ich robí fascinujúcimi.

Okrem toho, ich vizuálny systém je unikátny. Chobotnice majú schopnosť vidieť v podmorskom svete aj v podmienkach, ktoré by boli pre nás nezrozumiteľné. Ich oči dokážu zachytiť svetlo a vytvárať obraz aj v hĺbke oceánov. 

image

Muža zabila kórejská pochúťka zo živej chobotnice. Uviazla mu v krku a udusila ho

A čo suchozemský svet?

Samozrejme, chobotnice zatiaľ nemajú nohy na to, aby sa vybrali na pevninu a začali dobývať pevninské územia. Avšak, podľa profesora Coulsona, nie je to úplne vylúčené. Ak by sa vyvinuli spôsobom, ktorý by im umožnil dýchať mimo vody, mohli by sa časom presunúť aj na pevninské územia. Samozrejme, pred tým by museli prejsť dlhým evolučným procesom, ktorý by trval státisíce až milióny rokov. 

Chobotnice už teraz dokážu prežiť mimo vody až 30 minút, takže je teoreticky možné, že v prípade globálnej katastrofy by sa im podarilo vyvinúť schopnosť loviť aj na súši.

Je to len špekulácia?

Profesor Coulson upozorňuje, že všetko, čo predpovedá, je zatiaľ len špekulácia. Evolúcia je totiž nepredvídateľná. Zatiaľ čo mutácie a zmeny v prostredí môžu výrazne ovplyvniť vývoj akéhokoľvek druhu, nie je možné s istotou predpovedať, či sa chobotnice naozaj stanú vládnucim druhom. Rovnako je možné, že iné nepredvídané faktory môžu tento proces úplne zmeniť.

image

Chobotnica vytvorená pomocou umelej inteligencie.

Pixabay/mikeydred/

Tak či onak, chobotnice ako nástupcovia ľudstva sú zatiaľ len záležitosťou hypotéz. Ale ak sa niekedy rozhodnú prevziať kontrolu nad naším svetom, môžeme si byť istí, že to nebude len ďalší absurdný diel Simpsonovcov – bude to osemnásobná Octopusapokalypsa!

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
14. december 2024 22:38