Pred 20 rokmi vedci práve na ostrove Flores v Indonézii našli malú, ale kompletnú kostru patriacu vyhynutému druhu človeka. Vedci následne začali hľadať dôkazy o migrácii ľudí z Ázie do Austrálie, pretože ak sme všetci skutočne pochádzali z jedného miesta a dokázali sme sa rozšíriť do celého sveta, musel existovať niekto, kto bol úplne prvý.
Kostru nazvali ako „Homo floresiensis“ podľa ostrova, na ktorom ju objavili. A netrvalo dlho, a ľudia tento druh človeka malého vzrastu začali prezývať ako Hobit z Pána Prsteňov, uvádza sa na portáli LadBible.
Prvý výskum
Samotnú malú kostru podrobili výskumu, ktorý ukázal, že Homo floresiensis vyhynul pred 12-tisíc rokmi. Ďalšie štúdie ale tvrdia, že tento druh ľudí pravdepodobne definitívne vymrel pred 50-tisíc rokmi.
Avšak objavil sa antropológ Gregory Forth, ktorý vyhlásil, že staroveký človek možno vôbec nevyhynul a mohol by žiť aj dnes. Forth totiž tvrdí, že vedci príliš dlho ignorovali znaky poukazujúce na možnosť, že v lesoch na ostrove Flores stále pobehuje „opičí človek“.
Vo svojej práci, ktorú uverejnil v časopise The Scientist tvrdí, že sa rozprával s viacerými svedkami. Tí mu tvrdili, že videli niečo, čo by mohlo byť dôkazom, že staroveký človek stále žije.
Výpovede svedkov
„Mojím cieľom pri písaní knihy bolo nájsť najlepšie vysvetlenie – teda najracionálnejšie a empiricky najlepšie podložené – Lioových správ o tvoroch. V knihe sú správy o pozorovaniach od viac ako 30 očitých svedkov, s ktorými som sa rozprával. A dospel som k záveru, že to, čo mi povedali, sa dá najlepšie vysvetliť tak, že na ostrove Flores prežil druh, ktorý nie je sapiens,“ napísal.
Okrem toho dodal, že miestne výpovede o niečom, čo nie je úplne človek, majú „desivú podobnosť s ľuďmi“, a že niečo, čo je nám také podobné a predsa odlišné, je možné považovať za „problematické a znepokojujúce.“ Podľa Fortha je pravda stále niekde vonku a podľa neho sú dve možnosti – buď stále žije alebo vymrel za posledných sto rokov a nie pred 50-tisíc rokmi, ako tvrdia iní.