Profesorka navrhuje, aby sa telá po mozgovej smrti neodpájali od prístrojov, ale používali naďalej.Unsplash/brianee X Canva/
StoryEditor

Profesorka navrhuje, aby ľudí po mozgovej smrti neodpájali od prístrojov. Chce ich použiť na orgány a tehotenstvo

mor15.02.2023., 11:00h

Profesorka z Nórska vníma ľudské telo ako potencionálnu pokladnicu na orgány. Čo sa týka tiel, ktoré majú maternicu, vníma ich ako odpoveď pre páry, ktoré nemôžu mať deti.

Lajkuj Brainee.sk na

Informácia pochádza zo správy publikovanej v časopise Journal of Theoretical Medicine and Bioethics. Nórska profesorka Anna Smajdor v správe navrhla, aby muži a ženy s mozgovou smrťou boli udržiavaní nažive a využívaní ako tzv. celotelové „gestačné“ náhrady.

image

Umelá maternica pre ľudské embryá? Žiadne sci-fi, ale realita, ktorej sa onedlho dočkáme

„Getálne (tehotenské, pozn red.) darcovstvo celého tela ponúka alternatívny spôsob tehotenstva pre potenciálnych rodičov, ktorí chcú mať deti, ale nemôžu alebo nechcú otehotnieť,“ uvádza sa v správe. „Je pravdepodobné, že niektorí ľudia by boli pripravení zvážiť aj darovanie celého tela, napr. na účely tehotenstva, rovnako ako niektorí ľudia darujú časti svojho tela na darovanie orgánov.“

Profesorka uvádza, že medicína už vie, že „u žien s mozgovou smrťou môžu byť tehotenstvá úspešne ukončené“ a že „v medicíne neexistuje žiadny pádny dôvod, prečo by nebolo možné začať tehotenstvo v takomto stave.“ Ďalej v publikácií však Anna Smajdor pripúšťa, že je to „nepochybne znepokojujúca vyhliadka“.

image

Smrťou to nekončí. Toto všetko sa postupne stane s tvojím telom po tom, ako zomrieš

Podľa profesorky by malo byť darovanie celého tela za účelom tehotenstva možnosťou „pre každého a pre každú, kto sa chce vyhnúť rizikám a záťaži tehotenstva vo vlastnom tele“ čo sa javí ako dosť znepokojujúca možnosť, ale „väčšina etických problémov, ktoré sú tým späté môže byť ľahko aplikovateľná rovnako aj v iných oblastiach lekárskej a/alebo reprodukčnej praxe.“

Správa poukázala na to, že tehotenstvo a pôrod prináša vážne zdravotné riziká aj v bohatých krajinách s vyspelou zdravotnou starostlivosťou. „Zatiaľ sa nemôžeme tak úplne vzdať maternice pre rozmnožovanie nášho druhu,“ konštatovala Smajdor. „Riziká tehotenstva však môžeme preniesť na tých, ktorým už nemá ako ubližovať.“

image

Vedcom sa podarilo vypestovať prasaciu pečeň. Chceli by ju transplantovať človeku

Profesorka v článku pripustila, že takéto tehonstvo môže byť z feministickej perspektívy neprijateľné. „Vyhliadka na telo ženy v bezvedomí, ktoré je naplnené a používané inými ako nádoba, je názornou ilustráciou toho, proti čomu feministky dlhé roky bojovali,“ uviedla Anna Smajdor. 

Doktorka tiež naznačila, že muži s mozgovou smrťou „by mohli tiež potenciálne otehotnieť“ čo by zvýšilo počet možných darcov a zmiernilo obavy feministiek. „Vyhliadka na mužské tehotenstvo nie je, ako by si mnohí predstavovali, vymyslená ani sci-fi,“ písala Smajdor v správe.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. december 2024 06:57