Našiel sa vrak lode, ktorá mohla zachrániť Titanic.Bangor University/
StoryEditor

Titanic do ľadovca naraziť nemusel. V hlbinách našli loď, ktorá mohla všetko zmeniť

TASR29.09.2022., 13:00h

Nepotopiteľná loď, ktorá sa aj napriek tomu 15. apríla 1912 po náraze s ľadovcom potopila. Príbeh, ktorý inšpiroval aj filmový priemysel a pozná ho každý. Podľa najnovších zistení však existovala tajomná loď, ktorá mohla Titanic zachrániť a všetko mohlo byť úplne inak.

Lajkuj Brainee.sk na

Loď Titanic pozná každý na svete. Príbeh zaujal aj filmový priemysel, ktorý sfilmoval tragické potopenie lode. Bohužiaľ, nové informácie ukazujú, že k tragédii nemuselo dôjsť. Zmeniť to mohlo varovanie lode. 

Írske more skrývalo možnú záchranu

Vedci z Bangorskej univerzity vo Walese objavili na dne Írskeho mora vrak lode Mesaba, ktorá v apríli 1912 ako prvá varovala parník Titanic pred ľadovcom. Použili na to špeciálny viaclúčový sonar, ktorý sníma štruktúru morského dna. Vo štvrtok o tom informovala stanica BBC.

Mohla zachrániť Titanic

Loď SS Mesaba počas plavby cez Atlantický oceán poslala varovanie o ľadovci Titanicu, ktorý sa plavil zo Southamptonu do New Yorku. Jeho kapitán ho však – ako niekoľko ďalších - ignoroval. Loď napokon na svojej prvej plavbe narazila do ľadovca a potopila sa. Tragédia si vyžiadala vyše 1500 obetí. 

Samotná Mesaba sa potopila počas prvej svetovej vojny v roku 1918, keď ju počas plavby z Liverpoolu do Filadelfie zasiahlo torpédo vypálené z nemeckej ponorky U-118.

image

Našiel sa vrak lode, ktorá mohla zachrániť Titanic.

Bangor University/

Pri potopení lodi Mesaba prišlo o život dvadsať ľudí, vrátane veliteľa lode a mladého námorníka z Wrexhamu, uvádza sa na BBC. 

Vedci pomocou viaclúčového sonaru naskenovali 273 lodných vrakov nachádzajúcich sa na viac ako 19 štvorcových kilometroch dna, ktoré následne porovnali s databázou potopených lodí britského Hydrografického ústavu a inými zdrojmi. Okrem Mesaby našli i trawlery, nákladné lode, ponorky, zaoceánske plavidlá a tankery.

Použitie sonaru je podľa profesora Innesa McCartneyho z Bangorskej univerzity v oblasti podmorskej archeológie „prelomové“. Bádatelia sa predtým niekoľkokrát ročne fyzicky ponorili na miesta potopenia lodí, aby si ich prezreli. Teraz však „jedinečné schopnosti sonaru umožnili vyvinúť pomerne lacný spôsob skúmania vrakov,“ uviedol McCartney.

menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
24. september 2023 19:23