Tieto zaujímavé informácie priniesla štúdia kardiologičky Lindsey Rosmanovej z americkej lekárskej fakulty Univerzity v Severnej Karolíne. U jednej z pacientiek kardiologickej kliniky, na ktorej sa štúdia robila, bolo zistené, že si merala smart hodinkami EKG 916 krát v priebehu jedného roku, čo je priemerne 3 krát denne.
„Pacienti, ktorí majú problémy s arytmiou srdca či inou srdečnou nepravidelnosťou, nám na kliny nosia merania zo svojich smart hodiniek,“ opisuje Rosmanová. Smart hodinky síce lekári často oceňujú práve ako nástroj včasnej diagnózy problémov, avšak u niektorých pacientov môžu tieto možnosti vo výsledku napáchať viac škody, ako osohu.
Neustály prístup k týmto pokročilým spôsobom merania zdravia predstavuje pre niektorých ľudí riziko obsesie monitorovania vlastných hodnôt, popisuje lekárka. Naviac – takéto zariadenia potom prispievajú k ďalším problémom, keď o niečo neobvyklejšie meranie (napríklad pri cvičení, kedy môžu hodnoty vyskočiť na netradičné čísla) prispieva k stresu a tým pádom k vyššiemu tepu a podobne. Takýto užívateľ sa meria stále dookola, čo ďalej prehlbuje jeho návyky.
Lekári sú vo výsledku zahltení informáciami od pacientov a nemajú čas si prechádzať všetky ich relevantné záznamy. To zase prehlbuje nedôveru pacientov k lekárom, ktorí si v takom prípade môžu myslieť, že lekár kašle na ich záznamy a zanedbáva ich.
Rosmanová dodáva, že táto forma úzkosti u pacientov nie je späté len s meraním EKG, ale aj s meraním hladiny kyslíku v krvi. Senzor pre tento typ merania je totiž rozšírenejší, nájdete ho aj u lacnejších modelov smart hodiniek. Pritom kyslík v krvi predstavuje len jednu z možností indikácie nastupujúceho onemocnenia.