TASR/AP, Pexels.com/greenwish _
StoryEditor

Facebook dočasne povolí príspevky o násilí voči ruským vojakom. Ľudia budú môcť žiadať aj smrť Putina

TASR11.03.2022., 10:00h
Používatelia v niektorých krajinách budú môcť zverejňovať príspevky, ktoré žiadajú smrť pre ruského prezidenta. Nesmú však obsahovať ďalšie ciele či zahŕňať miesta a metódy.
Lajkuj Brainee.sk na

Americká spoločnosť Meta Platforms vo štvrtok oznámila, že v spojitosti s ruskou inváziou na Ukrajinu dočasne zmierni svoje pravidlá a umožní v niektorých krajinách na svojich sociálnych sieťach Facebook a Instagram zverejňovať príspevky, ktoré vyzývajú na násilie voči ruským vojakom. Výzvy na násilie voči ruským civilistom však nepovolí. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP, Reuters a stanice BBC.

„V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu sme dočasne povolili formy politického prejavu, ktoré by za normálnych okolností porušovali naše pravidlá, ako napríklad násilné prejavy, ako ‚smrť ruským útočníkom‘,“ uviedla vo vyhlásení spoločnosť Meta Platforms, ktorá je materskou spoločnosťou sociálnej siete Facebook.

„Stále nedovolíme vierohodné výzvy na násilie voči ruským civilistom,“ dodala.

Zmeny sa vzťahujú na viaceré krajiny 

Agentúra Reuters vo štvrtok oznámila, že mala možnosť nahliadnuť do e-mailov, ktoré Facebook odoslal svojim moderátorom obsahu.

​Dočasné zmeny pravidiel týkajúce sa výziev na násilie voči ruským vojakom sa podľa jedného z týchto e-mailov vzťahujú na Arménsko, Azerbajdžan, Estónsko, Gruzínsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko a Ukrajinu.

Používatelia v niektorých krajinách vrátane Ruska, Ukrajiny a Poľska budú môcť zverejňovať príspevky, ktoré žiadajú smrť pre ruského prezidenta Vladimira Putina či bieloruského lídra Alexandra Lukašenka v prípade, že nebudú obsahovať ďalšie ciele či zahŕňať miesta a metódy, píše BBC.

Facebook a viaceré ďalšie technologické spoločnosti prijali opatrenia voči Rusku v reakcii na inváziu na Ukrajinu, pripomína AFP. Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií v piatok 4. marca oznámila, že ruské úrady zablokovali prístup k sociálnej sieti Facebook.

Rusko začína vyšetrovanie firmy Meta

Rusko v piatok oznámilo, že začína trestné vyšetrovanie americkej spoločnosti Meta, ktorá na svojich sociálnych sieťach Facebook a Instagram dočasne povolí zverejňovať prejavy násilia voči ruským vojakom.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie vyšetrovanie podľa svojich vyjadrení začal z „dôvodu nezákonných výziev zamestnancov americkej spoločnosti Meta na zabíjanie ruských občanov“.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/tech/aplikacie, menuAlias = aplikacie, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
07. jún 2023 19:56