Telekom predstavil bezpilotný dronBrainee/Miroslav Kamody
StoryEditor

Mobilný signál aj v tej najhoršej situácii. Telekom predstavil bezpilotný dron, pomáhať môže aj pri prírodných katastrofách

Miroslav Kamody30.05.2025., 11:30h

Slovak Telekom ukázal inovatívne riešenie mobilného pokrytia, ktoré v skupine Deutsche Telekom testoval český T-Mobile v spolupráci s technologickým partnerom Primoco UAV SE. Ide o bezpilotný dron s integrovanou mobilnou základňovou stanicou, schopný zabezpečiť mobilné pokrytie v oblastiach bez dostupnej infraštruktúry.

Lajkuj Brainee.sk na

Dron vyvinutý v spolupráci s českou spoločnosťou Primoco UAV SE, skupinou Deutsche Telekom a operátorom T-Mobile Czech Republic umožňuje vďaka integrovanej LTE BTS stanici dočasne pokryť mobilným signálom oblasti postihnuté prírodnými katastrofami, ako sú povodne, lesné požiare či veterné smršte.

V týchto situáciách býva klasická pozemná infraštruktúra často poškodená alebo nedostupná. Riešenie môže prirodzene pomôcť aj v komerčnej oblasti – napríklad pri športových a kultúrnych podujatiach mimo dosahu bežnej infraštruktúry, najmä v horských alebo chránených oblastiach.

Konektivita aj v najhorších podmienkach

„Táto technológia má veľký potenciál nielen v mimoriadnych krízových situáciách, ako sú požiare či povodne. Ide aj o všetky situácie, keď pozemné vysielače úplne alebo dočasne vypovedia službu, alebo ak je potrebné pokryť oblasti, kde signál nie je bežne k dispozícii. Je pre nás dôležité ukázať, že takéto riešenia existujú a vedia byť dostupné,“ hovorí Peter Laco, riaditeľ B2B divízie Slovak Telekomu.

„Pôvodná idea bola, že sme videli veľa živelných katastrof, ktoré sa bohužiaľ dejú, je ich stále viac a viac. Práve najväčší challenge je, akým spôsobom zabezpečiť konektivitu – nie pre záchranné zložky, tie majú svoju vlastnú sieť – ale práve pre bežných ľudí a zákazníkov, ktorí sa potrebujú dovolať svojim blízkym,“ pokračoval pre Brainee Laco pri predstavení dronu v Bratislave.

image

Telekom predstavil bezpilotný dron

Brainee/Miroslav Kamody

Telekom pritom testoval hneď niekoľko technológií - medzi nimi dokonca aj vzducholoď. „Všetko malo svoje výhody a nevýhody, ale na konci dňa sme sa rozhodli, že táto technológia je najpraktickejšia, pretože sa dá nasadiť behom niekoľkých desiatok minút a je certifikovaná podľa regulácii pre leteckú prevádzku,“ dodal.

A v akej situácii by bol dron nasadený? „ Vždy si to riadia záchranné zložky. My sme tam na to, aby sme im pomáhali a poskytovali servis, ktorý je potrebný, aby bola zabezpečená dostupnosť pokrytia, takže vždy to bude ruka v ruke,“ vysvetlil Laco.

Český dron

Bezpilotné lietadlo Primoco One 150, vyvinuté a vyrábané v Česku, je certifikované pre civilné aj vojenské využitie. Je vybavené mobilnou základňovou stanicou s hmotnosťou približne osem kilogramov (celková nosnosť dronu je až 30 kilogramov), ktorú je možné pripojiť do dedikovaného lokálneho jadra siete a vytvoriť dokonca aj samostatnú campusovú sieť, napríklad pre záchranné zložky v teréne.

Úprava bezpilotného lietadla pre potreby poskytovania signálu pritom nebola vôbec náročná. „Najťažšie je vždy fyzicky nalietať nejaké množstvo hodín, kde je potrebné techniku vyladiť, ako na palube, tak na strane operátora, nastaviť správne anténne systémy a tak ďalej. Implementácia bola rýchla, trvala zhruba pol roka,“ vysvetlil pre Brainee Ladislav Semetkovský, CEO Primoco UAV SE.

image

Telekom predstavil bezpilotný dron

Brainee/Miroslav Kamody

V prípade potreby je možné pripojenie do siete aj prostredníctvom satelitu. Dron ovláda špecialista z mobilného riadiaceho centra, spravidla z vozidla v teréne. Dron má výdrž letu až 15 hodín, maximálnu letovú výšku do 3 300 metrov a pri cestovnej rýchlosti 120 kilometrov za hodinu má dolet až 1 800 kilometrov.

Signálom pokrýva obrovskú plochu

V priebehu niekoľkých hodín tak dokáže pokryť ktorúkoľvek oblasť v rámci Európskej únie. Na prenos signálu využíva frekvenčný kanál so šírkou 20 MHz. Pre test sa využilo 10 MHz, čo poskytuje prenosové rýchlosti až do 90 Mbps. Dosah signálu závisí od výšky letu a použitých frekvencií.

Štandardne pokrýva plochu približne deväť kilometrov štvorcových, pričom v ideálnych podmienkach môže pokrytie dosiahnuť až 20 kilometrov štvorcových. Cenovka dronu je neverejná, pretože je primárne určený na vojenské účely a cena je vždy individuálna s ohľadom na senzory, ktoré sa v ňom majú nachádzať.

image

Telekom predstavil bezpilotný dron

Brainee/Miroslav Kamody

Jeden dron dokáže obslúžiť až 1 000 aktívnych používateľov mobilnej siete. Z pohľadu používateľa sa nič nemení – pre pripojenie stačí mobilný telefón s podporou 4G alebo 5G a aktívna SIM karta. Ľudia si pritom nevšimnú rozdiel: „Vôbec nevidia v mobile, že sú zrazu pripojení na bezpilotné lietadlo,“ pokračoval Semetkovský.

„Partnerstvo s T-Mobilom CZ a skupinou Deutsche Telekom vnímame ako skvelú príležitosť ako potenciál, ktorý drony ponúkajú, poskytnúť na úžitok väčšinové populácie, či už pôjde o krízové ​​situácie alebo veľké komerčné akcie. Bezpilotné technológie navyše pri mimoriadnych situáciách umožňujú veľmi rýchle rozvinutie aj v nedostupných miestach a môžu tak pomôcť naozaj efektívne, uviedol.

Žiadna hračka

Bezpilotné lietadlo však nie je žiadna hračka. Pokiaľ by si ho chcel riadiť, musíš prejsť podobným základným výcvikom ako u pilotovaného lietadla, čo znamená 40 hodín. „Profesionálny pilot s týmto lietadlom nalieta stovky hodín – 200 až 300 ročne, aby bol naozaj skúsený. A je to vlastne nálet klasického komerčného pilota s privátnym lietadlom,” prezradil Semetkovský.

Dron bol úspešne otestovaný v ostrej prevádzke počas Jizerskej 50, kde sa podarilo zabezpečiť signál v CHKO Jizerské hory bez potreby budovania dočasnej pozemnej infraštruktúry. Stroj pritom vie byť do hodiny od príjazdu na miesto vo vzduchu. Minimálna dĺžka dráhy vzletu je 500-600 metrov, optimálna tisíc.

Počas testu bol úspešne uskutočnený aj SOS (emergency) hovor. Riešenie sa ukázalo ako mimoriadne efektívne a stabilné. „My sa vždy pozeráme na to, čo je najefektívnejšia technológia na to, aby sme mohli našim zákazníkom poskytnúť ten najlepší zážitok,” dodal na záver Laco.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
12. jún 2025 21:43