
„AI-lationships nie sú náhradou ľudských vzťahov,“ vysvetľuje Jaime Bronstein, terapeutka a expertka Joi AI, „ale predstavujú špecifický druh emocionálnej podpory, ktorý môže zlepšiť celkovú psychickú pohodu.“ Píše portál Antiyoutuber.cz
Podľa klinickej neuropsychologičky Shifali Singh z McLean Hospital pri Harvardskej univerzite nie je prekvapením, že mladí dospelí veria v možnosť emocionálneho puta s AI. Najmä ľudia s úzkosťami podľa nej ocenia digitálne prostredie, kde sa nemusia báť odsúdenia alebo kritiky.
Singh však upozorňuje aj na riziká: „AI zrkadlí vaše myšlienky a jazyk, čo môže vytvárať dojem skutočného porozumenia, no zároveň to môže fungovať ako uzavretá slučka, ktorá len posilňuje vaše vlastné názory.“ Dokonca to prirovnáva k trollím farmám, ktoré šíria dezinformácie tým, že upevňujú a potvrdzujú nesprávne presvedčenia. Nedostatok vzdelania o možnostiach aj limitoch AI podľa nej môže viesť do nebezpečných vôd, najmä ak sú AI systémy „kŕmené“ nesprávnymi alebo manipulatívnymi dátami.
Prieskum odhalil aj generačné rozdiely v prístupe k vzťahom. Singh podotýka, že generácia Z môže vnímať manželstvo ako zastaranú inštitúciu a uprednostňovať nezávislosť. Aj preto sú možno otvorenejší alternatívnym modelom partnerských vzťahov, ktoré nie sú zaťažené spoločenskými očakávaniami. Výskumy však varujú, že najmä u mladších používateľov do 18 rokov môžu AI vzťahy vyvolávať rizikovú emocionálnu závislosť.
Napriek tomu odborníci priznávajú, že AI môže byť nápomocná – napríklad starším ľuďom ako spoločník alebo osobám s agorafóbiou, ktoré sa boja vychádzať z domu. Problém však nastáva vtedy, keď digitálne vzťahy začnú nahrádzať skutočné medziludské kontakty a podporujú izoláciu.