Výskumníci z Carnegie Mellon University vyvinuli metódu na zisťovanie trojrozmerného tvaru a pohybu ľudských tiel v miestnosti pomocou WiFi routerov. Použili DensePose, systém, ktorý slúži na mapovanie všetkých pixelov na povrchu ľudského tela na fotografii. DensePose vyvinuli londýnsky výskumníci spolu s výskumníkmi AI z Facebooku, uvádza sa na portáli Vice.
Odtiaľ podľa nedávno nahranej štúdie, ktorú zverejnili v elektronickom archíve, vyvinuli neurónovú sieť, ktorá dokáže mapovať fázu a amplitúdu (rozkmit, pozn. red.) signálov WiFi odosielaných a prijímaných smerovačmi na súradnice na ľudských telách.
Roky na tom pracujú
Výskumníci už roky pracujú na možnosti vidieť ľudí bez použitia kamier alebo drahého hardvéru. V roku 2013 tím výskumníkov z MIT našiel spôsob, ako využiť signály mobilných telefónov na možnosť vidieť cez steny. V roku 2018 použil iný tím WiFi na detekciu ľudí v inej miestnosti a preložil ich pohyby do podoby kráčajúcich palíc.
Vedci z Carnegie Mellon uviedli, že veria, že signály WiFi „môžu slúžiť ako všadeprítomná náhrada“ za bežné RGB kamery, čo sa týka snímania ľudí v miestnosti. Pomocou WiFi prekonáva prekážky, ako je slabé osvetlenie a iné prekážky, ktorým čelia bežné šošovky fotoaparátov.
Súkromie
Je zaujímavé, že tento pokrok považujú za pokrok v právach na súkromie. „Okrem toho chránia súkromie jednotlivcov a požadované vybavenie je možné kúpiť za rozumnú cenu,“ píšu vedci. „V skutočnosti má viacero domácností v rozvinutých krajinách WiFi a táto technológia môže byť prispôsobená tak, aby monitorovala blaho starších ľudí alebo len identifikovala podozrivé správanie doma.“
Samozrejme, neuvádzajú, aké podozrivé správanie by to malo zahŕňať, ak sa táto technológia dostane na trh. Ale vzhľadom na to, že spoločnosti ako Amazon sa snažia umiestniť drony s kamerou do domácností, je ľahké predstaviť si, ako rozšírená detekcia ľudí s podporou WiFi môže byť dobrá vec, alebo len ďalším zneužitím celého nášho súkromia.