Ktoré priateľstvá vydržia večne?Unsplash/Priscilla Du Preez
StoryEditor

V akom veku si s najväčšou pravdepodobnosťou vytvoríš priateľov na celý život? Odborníci majú pre teba presnú odpoveď

Miroslav Kamody18.01.2025., 11:00h

Niektoré priateľstvá nevydržia prvú hádku, iné vydržia celý život. Kedy je najväčšia šanca, že také nájdeme?

Lajkuj Brainee.sk na

Samozrejme, rodina je veľmi dôležitá, no viaceré štúdie naznačili, že práve priateľstvá majú na tvoj život – najmä na jeho dĺžku – väčší pozitívny vplyv. Ako píše portál Unilad, štúdia v Austrálii z roku 2005 napríklad zistila, že ľudia, ktorí mali viac priateľov ako ostatní účastníci, mali tendenciu prežiť tých, ktorí ich mali menej, o 22 percent.

Samostatná štúdia odhalila, že ľudia so silnými sociálnymi väzbami mali o 50 percent väčšiu šancu na prežitie. Ale ako starneme, zisťujeme, že priatelia prichádzajú a odchádzajú. Zároveň ale treba dodať, že existuje pár vyvolených, s ktorými budeme kamarátmi celý život. Ale všetko závisí od načasovania, tvrdia odborníci.

image

Máš po svojom boku toxického kamaráta? Psychologička vysvetľuje, ako rozpoznať manipulátora a prečo je dôležité sa ho zbaviť

Ideálny vek

Nedávna štúdia napríklad zistila, že 83 percent Britov starších ako 30 rokov je stále priateľmi s ľuďmi, s ktorými sa spriatelili v škole alebo na vysokej škole. Pokiaľ ide o pojem „dospievanie“, zvyčajne sa definuje ako vek od 10 do 24 rokov.

Zdá sa, že existujú dobré dôvody, že priatelia, ktorých si v tomto časovom období vytvoríš, s tebou s väčšou pravdepodobnosťou zostanú počas tvojho života. Odborníci to označili za „kritický čas“.

image

Ktoré priateľstvá vydržia večne?

Unsplash/Tiago Rosado

Sarah-Jayne Blakemore, profesorka kognitívnej neurovedy na Cambridgeskej univerzite, vysvetlila: „Adolescencia je kritickým obdobím pre budovanie priateľstiev a priateľstvá vytvorené počas dospievania môžu vydržať dlho. Je to obdobie nášho života, v ktorom prechádzame veľkými zmenami v našom vnímaní seba samého a najmä v našom "sociálnom ja" - spôsobe, akým sa ukazujeme iným ľuďom. To zahŕňa to, do akej skupiny rovesníkov chceme patriť a aké chceme mať sociálne vzťahy.“

Mozog je nastavený na nové druhy skúseností

Sila týchto priateľstiev, ktoré vznikli medzi 10. až 24. rokom života, je posilnená, pretože „mozog počas tohto obdobia je nastavený tak, aby kládol oveľa väčší dôraz na nové druhy skúseností“. Mnohé z týchto zážitkov sa nám budú spájať s priateľmi, s ktorými sme ich zažili, a tak sa nám vryjú do pamäte.

image

Podľa tínedžerov už s*x v seriáloch a filmoch nie je potrebný. Namiesto toho chcú vidieť niečo úplne iné

Odporúča sa tiež, aby ti priatelia, ktorých máš v tomto časovom rámci, pomohli z teba vyformovať osobu, ktorou sa staneš v dospelosti. „Mozog je obzvlášť plastický a tvárny počas dospievania, a to aj v oblastiach "sociálneho mozgu"“, povedala Blakemore. „To naznačuje, že vaše sociálne prostredie, ľudia okolo vás a vaše rovesnícke vzťahy môžu hrať úlohu pri formovaní vývoja vášho mozgu.“

Andrea Oskis, lektorka psychológie na Middlesex University, dodala: „Najpravdepodobnejší čas na získanie najlepších priateľov by bolo dospievanie – čas väčšiny biologických, psychologických a sociálnych zmien. Toto je prvýkrát, čo „zlietame z hniezda“ a je to naša prvá príležitosť „pripútať sa“ k iným ľuďom.“

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/vztahy, menuAlias = vztahy, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. január 2025 11:02