
Áno, čítaš správne. V roku 1994 sa vo Wrightovom laboratóriu, ktoré patrilo americkému letectvu, zrodil bizarný plán: vytvoriť neletálnu zbraň, ktorá by rozložila bojovú morálku nepriateľa pomocou chemikálií vyvolávajúcich nekontrolovateľnú sexuálnu príťažlivosť medzi vojakmi. Cieľ? Zabrániť boju tým, že by vojaci stratili záujem o vojnu... kvôli úplne iným túžbam.
7,5 milióna na afrodiziakum?
Dokumenty, ktoré sa neskôr dostali na verejnosť vďaka organizácii Sunshine Project (zameranej na boj proti biologickým zbraniam), ukazujú, že návrh požadoval až 7,5 milióna dolárov na výskum chemických afrodiziák. Tieto látky mali údajne vyvolať kvír správanie v jednotkách nepriateľa.
Návrh sa dostal až k Národnej akadémii vied USA, čo vyvolalo množstvo otázok o tom, aké bizarné nápady boli v tom čase armádou reálne zvažované.
Absurdity ako plynatostné bomby či ultra-zlý dych
„Gej bomba“ však nebola jediný nápad z tejto tvorivej dielne. Medzi ďalšie nezvyčajné zbrane patrili napríklad: bomby, ktoré by spôsobovali extrémne citlivú pokožku na slnko, chemikálie vyvolávajúce nepríjemné nadúvanie a plynatosť, zbrane, ktoré by spôsobili neznesiteľne zlý dych alebo spreje, ktoré by prilákali hmyz a hlodavce priamo na nepriateľské jednotky.
Hoci všetky tieto návrhy ostali len na papieri, niektorí vedci za „gej bombou“ získali v roku 2007 satirickú IG Nobelovu cenu – ocenenie za výskum, ktorý ťa najprv rozosmeje, potom prinúti premýšľať.
Pentagon mlčí, ale nepopiera
Hovorca Pentagonu v roku 2005 pre BBC uviedol, že každý rok dostávajú stovky návrhov na nové technológie a len niektoré sa dostanú do vývoja. K gej bombe sa nevyjadril priamo, len dodal, že sa zvažujú iba projekty, ktoré spĺňajú prísne právne a etické kritériá.
Dnes sa vývoj neletálnych zbraní posunul iným smerom, najmä k smerovým energetickým zbraniam, ktoré využívajú lúče na spôsobenie bolesti bez fyzického zranenia. Ale 90. roky ukázali, že aj vo vojne je niekedy kreativita až... nečakane absurdná.