
Ahe je koralový prstenec, ktorý sa len niekoľko metrov dvíha nad hladinu oceánu a obklopuje lagúnu s rozlohou 75 štvorcových míľ. Žiadne mestá, žiadne cesty, len nekonečné more a nehostinná pôda. Napriek tomu je tento ostrov domovom jednej z najunikátnejších fariem na svete.
Ako prežiť na mieste, kde nič nerastie?
Jedným z najväčších problémov života na Ahe je nedostatok úrodnej pôdy. Pestovanie zeleniny je výzvou, no Tevai a jeho tím našli riešenie – zmes kompostu a mletých kokosových šupiek im umožnila vypestovať uhorky, papriky a dokonca aj figy.
Morské plody na tanieri aj v biznise
Zásadnou súčasťou ich jedálnička sú samozrejme dary oceánu. Ostrovania pravidelne lovia ryby a jedia aj ustrice, ktoré sú už príliš staré alebo choré na produkciu perál. No a práve perly sú dôvodom, prečo táto farma vôbec existuje.
Zberatelia získavajú mladé ustrice z oceánu a následne sa o ne starajú približne dva a pol roka, kým začnú produkovať perly. Čím je ustrica staršia, tým je jej perla kvalitnejšia – no dosiahnuť veľké a kvalitné perly je nesmierne náročné.
Život na Ahe môže znieť ako splnený sen – slnko, more a pokoj. No pravda je taká, že každodenná realita je tvrdá a vyžaduje si maximálnu odolnosť.
Nie každý sa odváži žiť na najodľahlejšom mieste na Zemi. Ak ťa ale láka predstava úniku od civilizácie a práca v exotickom prostredí, možno by si mal zvážiť, či neposlať svoj životopis na farmu Kamoka Pearl.