30-ročná Sofie Juel-Anderson začala s hľadaním jedla v kontajneroch (tzv. dumpster diving) v roku 2020, keď žila v Sydney v Austrálií. Na začiatku sa zameriavala najmä na čerstvú zeleninu a ovocie v určených kontajneroch, no čoskoro zistila, že dokáže získať celé týždňové zásoby potravín, ktoré sú stále kvalitné a chutné.
„Nikdy som nemala problém s tým, že by som si nemohla dovoliť nákup, ale zistila som, že hľadanie jedla v kontajneroch je oveľa efektívnejší spôsob,“ vysvetľuje Sofie. V roku 2024 utratila len 99 dolárov, a to prevažne za nepotravinové produkty, ako sú toaletný papier či umývacie prostriedky.
Peniaze, ktoré ušetrila investovala do zážitkov
Peniaze, ktoré ušetrila, použila na cestovanie a návštevy priateľov po celom svete. Sofie sa zamerala na to, ako ušetriť bez toho, aby musela obetovať zážitky a záujmy. „Mám viac času na cestovanie. Od začiatku hľadania jedla v kontajneroch som navštívila Keňu, Argentínu, Taliansko, Španielsko a Dubaj,“ hovorí.
Sofie nielenže ušetrila peniaze, ale zároveň sa rozhodla svojou praxou vyjadrovať aj aktivizmus. Prostredníctvom hľadania jedla v kontajneroch chce poukázať na plytvanie potravinami a zmeniť spôsob, akým spoločnosť vníma jedlo, ktoré už možno nie je úplne dokonalé, ale stále je plne konzumovateľné. „Jednoducho chcem vytvoriť väčšie povedomie o tom, že potraviny môžu byť stále dobré, aj keď majú dátum spotreby za sebou alebo nevyzerajú na prvý pohľad ideálne,“ dodáva Sofie.
Myšlienky zdiela so svojími najbližšími
Svoje skúsenosti zdieľa aj so svojou rodinou a priateľmi. Nielenže ich naučila, ako správne vyberať potraviny z kontajnerov, ale aj na spoločných dovolenkách s rodinou sa im podarilo získať všetky jedlá práve týmto spôsobom. „Na našich rodinných dovolenkách je všetko jedlo z kontajnerov. A každému chutí,“ uzatvára Sofie.
No čo, dokážeš si predstaviť stravovať sa výlučne potravinami z odpadkov? Hoci to znie netradične, Sofii to pomohlo ušetriť peniaze, žiť udržateľne a zároveň bojovať proti plytvaniu potravinami.