Dr. Joseph Dituri.Pixlr/instagram/Drdeepsea/Instagram/
StoryEditor

Profesor strávil pod vodou 100 dní. Jeho biologický vek sa znížil o 10 rokov a objavil nový organizmus

Sarah Dobiašová19.12.2024., 10:00h

Joe Dituri, známy ako „Dr. Deep Sea“, strávil 100 dní pod vodou a po experimente tvrdí, že sa mu predĺžil život a zápalové markerky mu klesli o 50 percent. Okrem toho objavil nový druh organizmu, ktorý môže zmeniť medicínske výskumy. Tento experiment ukazuje, aké prekvapivé účinky môže mať dlhodobý pobyt v extrémnych podmienkach oceánu na ľudské zdravie.

Lajkuj Brainee.sk na

Profesor Joe Dituri, odborník na biológiu z Univerzity na Južnej Floride, sa rozhodol podniknúť výnimočný experiment. Strávil 100 dní pod vodou v hĺbke 9,14 metra, v podmienkach simulujúcich izoláciu a extrémny tlak, aký panuje v hlbinách oceánov. Tento výskum nebol len o otestovaní ľudského tela v náročných podmienkach, ale aj o hľadaní odpovedí na otázky týkajúce sa našich možností pri budúcich misiách do vesmíru a riešení zdravotných problémov.

Dr. Dituri, bývalý veliteľ amerického námorníctva, sa ponoril do podmorského laboratória Jules’ Undersea Lodge v Key Largo, kde mal za úlohu nielen monitorovať svoje telo, ale aj prispieť k novým objavom v oblasti morských ekosystémov. Počas svojho pobytu sa venoval výskumu morského života, a to aj priamo v teréne. Práve tam sa mu podarilo objaviť nový druh organizmu, jednobunkový mikrób, ktorý teraz študujú mikrobiológovia.

image

Muž žije 11 metrov pod vodou už viac ako dva mesiace. Oceány sa raz stanú našim domovom, tvrdí inžinier

Zlepšenie zdravia a mladšie telo

Keď Dr. Dituri vyplával na povrch v júni 2023, jeho telo prešlo nečakanými zmenami. Podľa jeho slov sa jeho biologický vek znížil o 10 rokov. Na začiatku experimentu mal 56 rokov, po 100 dňoch pod vodou sa jeho biologický vek znížil na 44 rokov, a to vďaka predĺženiu telomérov, ktoré sú považované za ukazovatele dlhovekosti.

V tejto štúdii Dr. Dituri venoval pozornosť aj monitorovaniu zápalových markerov v tele, ktoré po 100 dňoch pobytu pod vodou vykázali zníženie o 50 %. Jeho krvné testy tiež odhalili zlepšenie v oblasti kardiovaskulárneho zdravia a imunitného systému. Tieto výsledky prekvapili mnohých odborníkov, ktorí nikdy neočakávali, že pobyt pod vodou bude mať takýto pozitívny vplyv na ľudské zdravie.

Čo sa dá naučiť z tejto skúsenosti?

Dr. Dituri vo svojich rozhovoroch zdôraznil, že pobyt pod vodou nebol len osobným experimentom. „Keď sa pozrieme na izoláciu v extrémnych podmienkach, ako sú tieto, môže nám to pomôcť pri príprave na dlhodobé vesmírne misie, kde budeme musieť čeliť podobným výzvam,“ povedal. Rovnako ako pri výskume vesmíru je aj pri výskume oceánov dôležité pochopiť, ako dlhodobý pobyt v takýchto podmienkach ovplyvňuje naše telo a zdravie.

Okrem toho, výskum Dr. Dituriho ukazuje, aký potenciál skrývajú oceány. Pod vodou sa ukrývajú nielen nepreskúmané ekosystémy, ale aj nové príležitosti na liečbu chorôb. Profesor Dituri sa vyjadril, že jeho objavy sú len začiatkom: „V Mariánskej priekope sme našli čiastočný liek na Alzheimerovu chorobu. Nikto si nebol istý, že je tam. A to je len začiatok.“

Nekonvenčný experiment, ktorý môže zmeniť medicínu

Dr. Dituri tiež apeloval na to, že podobné experimenty môžu prispieť k objavom, ktoré zmenia nielen spôsob, akým chápeme naše telo, ale aj spôsob, akým môžeme riešiť niektoré z najzávažnejších zdravotných problémov. „Oceány sú nevyspytateľné a plné tajomstiev. Možno práve tam nájdeme riešenia pre niektoré z najväčších výziev, ktorým čelí ľudstvo,“ dodal.

Nové vedecké možnosti

Profesor Dr. Dituri sa stal držiteľom svetového rekordu za najdlhší pobyt pod vodou (100 dní), čím prekonal predchádzajúci rekord 73 dní. Jeho experiment ukazuje, že existuje ešte mnoho neobjavených možností v oblasti biológie a medicíny, ktoré nám môžu pomôcť zlepšiť kvalitu života a nájsť riešenia na niektoré z najväčších problémov súčasnosti.

Jeho priekopnícka práca pod vodou tak poskytuje cenné informácie, ktoré by mohli v budúcnosti formovať nielen naše zdravie, ale aj našu schopnosť prežiť v nehostinných podmienkach, ako je vesmír či hlboké oceány.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
16. január 2025 15:02