Kerétov dom, navrhnutý poľským architektom Jakubom Szczesnym, sa nachádza medzi dvoma existujúcimi budovami v centre Varšavy. Pôvodne mal slúžiť ako dočasné ubytovanie pre umelcov a kreatívcov, nie ako trvalý domov. Prvým obyvateľom tohto netradičného priestoru bol spisovateľ Etgar Keret, podľa ktorého dom dostal aj svoje meno.
Szczesny objavil tento malý pozemok počas prechádzky mestom a začal rozmýšľať, ako využiť tento priestor. „Začalo to priestorom,“ povedal Jakub v rozhovore pre Dezeen. „Začal som uvažovať, kto by tu mohol žiť. Musel to byť niekto, kto chce byť osamelý a tráviť čas sám.“
Dom, ktorý má na najširšom mieste len 92 centimetrov, je skutočne minimalistický, ale funkčný. Vnútri sa nachádza kuchyňa, kúpeľňa, obývací priestor a spálňa rozdelená na dvoch poschodiach. Na presun medzi poschodiami slúži rebrík. Aby sa do takto úzkeho priestoru zmestil nábytok, všetko muselo byť vyrobené na mieru.
A hoci by to mnohí považovali za absurdný pokus o bývanie, ide o umeleckú inštaláciu, ktorá ukazuje, že aj v najmenšom priestore môže byť miesto pre veľkú kreativitu.
Zaujímavé je, že dom nemá vlastný zdroj elektriny – energiu čerpá zo susedných budov. Našťastie má vodu a kanalizáciu, takže obyvatelia nemusia používať verejné toalety. Od svojho otvorenia v roku 2012 dom vyvoláva veľký záujem a v roku 2019 bol dokonca zaradený medzi najvýznamnejšie svetové domy podľa Iconic Houses, aj keď podľa miestnych stavebných predpisov nejde o tradičný dom.
Kerétov dom ukazuje, ako sa dá využiť aj veľmi obmedzený priestor na plnohodnotné bývanie. Tento koncept je čoraz populárnejší aj v iných mestách, ako je Tokio, kde vysoké náklady na bývanie nútia ľudí hľadať kompaktné a inovatívne riešenia. Tento umelecký projekt tak ukazuje, že aj v najužších medzerách sa dá vytvoriť funkčný a pohodlný priestor na život.