Luke Auld-Thomas, PhD študent na Tulane University, sa dostal k revolučnému objavu úplne náhodou. Pri prehľadávaní informácií o archeológii narazil na laserový prieskum, ktorý vykonala mexická organizácia na monitorovanie životného prostredia. Vďaka technológii Lidar, ktorá vysiela laserové impulzy z lietadla, sa mu podarilo identifikovať obrovské starobylé mesto v oblasti rozľahlou ako Edinburgh, informuje portál LADbible.com
Toto skryté miesto, pomenované Valeriana, patrilo k mayskej civilizácii, ktorá sa rozvíjala pred 3 000 rokmi a bola známa svojimi impozantnými chrámami a mestami. V čase najväčšieho rozkvetu tu žilo medzi 30 000 a 50 000 obyvateľov. Na rozdiel od známych mayských miest, Valeriana sa nachádzala v oblasti, kde sa predpokladalo, že nie je osídlená.
Podľa Auld-Thomasových odhadov malo mesto rozlohu približne 16,6 km² a jeho súčasťou boli pyramídy, športové ihriská a domy. „Naznačuje to, že krajina bola v minulosti plná ľudí, najmä na začiatku období sucha, kedy sa už ťažko prispôsobovala,“ povedal.
Napriek tomu, že objav bol pre archeológiu prevratný, Auld-Thomas vyjadril obavy, že množstvo novoobjavených mayských miest je väčšie, ako dokážeme preskúmať. „Je to výzva, pretože nie všetky tieto mestá môžeme študovať, aj keď sú tak blízko k ceste,“ dodal.
Profesor Elizabeth Graham z University College London, ktorá sa na výskume nepodieľala, poukázala na to, že krajina, ktorú Auld-Thomas preskúmal, je jasným dôkazom o tom, že bola v minulosti osídlená. „Je dôležité pochopiť, že to, čo dnes vyzerá ako divočina, bolo kedysi domovom mnohých ľudí.“
Celý výskum bol publikovaný v akademickom časopise Antiquity, kde sa objavuje stále viac dôkazov o bohatstve mayskej civilizácie a jej rozšírení po celom území.