K objaveniu tejto oblasti bol použitý laserový prieskum pomocou technológie Lidar./Vizualizácia mayskej pyramídy.Pixlr/Youtube/Bbc/
StoryEditor

Za toto mu snáď dajú jednotku. Študent náhodne odhalil starobylé mesto v Mexiku, patrilo starovekej civilizícii pred 3000 rokmi

Sarah Dobiašová07.11.2024., 08:00h

PhD. študent z Tulane University, Luke Auld-Thomas, učinil ohromujúci objav, keď pri hľadaní informácií narazil na skryté starobylé mesto Valeriana. Tento objav by mohol vrhnúť nové svetlo na mayskú civilizáciu, ktorá zanikla pred tisíckami rokov.

Lajkuj Brainee.sk na

Luke Auld-Thomas, PhD študent na Tulane University, sa dostal k revolučnému objavu úplne náhodou. Pri prehľadávaní informácií o archeológii narazil na laserový prieskum, ktorý vykonala mexická organizácia na monitorovanie životného prostredia. Vďaka technológii Lidar, ktorá vysiela laserové impulzy z lietadla, sa mu podarilo identifikovať obrovské starobylé mesto v oblasti rozľahlou ako Edinburgh, informuje portál LADbible.com

Toto skryté miesto, pomenované Valeriana, patrilo k mayskej civilizácii, ktorá sa rozvíjala pred 3 000 rokmi a bola známa svojimi impozantnými chrámami a mestami. V čase najväčšieho rozkvetu tu žilo medzi 30 000 a 50 000 obyvateľov. Na rozdiel od známych mayských miest, Valeriana sa nachádzala v oblasti, kde sa predpokladalo, že nie je osídlená.

image

Ako miesto vzdialené milióny svetelných rokov. Na najviac mimozemskom ostrove na Zemi rastú „dračie stromy“

Podľa Auld-Thomasových odhadov malo mesto rozlohu približne 16,6 km² a jeho súčasťou boli pyramídy, športové ihriská a domy. „Naznačuje to, že krajina bola v minulosti plná ľudí, najmä na začiatku období sucha, kedy sa už ťažko prispôsobovala,“ povedal.

Napriek tomu, že objav bol pre archeológiu prevratný, Auld-Thomas vyjadril obavy, že množstvo novoobjavených mayských miest je väčšie, ako dokážeme preskúmať. „Je to výzva, pretože nie všetky tieto mestá môžeme študovať, aj keď sú tak blízko k ceste,“ dodal.

Profesor Elizabeth Graham z University College London, ktorá sa na výskume nepodieľala, poukázala na to, že krajina, ktorú Auld-Thomas preskúmal, je jasným dôkazom o tom, že bola v minulosti osídlená. „Je dôležité pochopiť, že to, čo dnes vyzerá ako divočina, bolo kedysi domovom mnohých ľudí.“

Celý výskum bol publikovaný v akademickom časopise Antiquity, kde sa objavuje stále viac dôkazov o bohatstve mayskej civilizácie a jej rozšírení po celom území.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. december 2024 16:57