PoozeumFacebook/Poozeum, Brainee x Canva
StoryEditor

Majiteľ najväčšej zbierky fosílnych výkalov otvára jedinečné múzeum. Jeho gigantická zbierka exkrementov ti vyrazí dych

ČTK05.06.2024., 14:00h

Držiteľ zápisu v Guinnessovej knihe rekordov za najväčšiu zbierku fosílií výkalov si v americkom štáte Arizona otvoril múzeum, kde svoje poklady vystavuje. Informoval o tom spravodajský web BBC.

Lajkuj Brainee.sk na

Múzeum v mestečku Williams, podľa zbierky príznačne nazvanej Poozeum (čo možno voľne preložiť ako Výkaleum), bolo pôvodne založené v roku 2014 ako virtuálne bádateľské centrum. Od mája si však tisíce exponátov, vrátane najväčšieho skameneného exkrementu, môže pozrieť aj verejnosť.

Zakladateľ múzea George Frandsen uviedol, že ho k otvoreniu výstavy prinútila „do očí bijúca” neprítomnosť koprolitu, ako sa odborne nazýva skamenený výkal, v múzejných expozíciách. Zbierať skamenelé výkaly začal Frandsen ako násťročný po tom, čo si prvýkrát jeden pozrel v obchode s fosíliami v Utahu.

image

Výskum prehistorického tvora objavil zaujímavú podobnosť s piesočným červom z Duny. Mäsožravý predátor s ostrými zubami

Svetový rekordér

„Od začiatku mi to prišlo vtipné a zároveň fascinujúce,” povedal. Skameneliny ho pritom fascinovali od detstva. V rozhovore do Guinnessovej knihy rekordov zberateľ uviedol, že si uvedomil, že ide o „prehistorické časové schránky” odhaľujúce životy dávnych tvorov.

Frandsen drží rekord od roku 2015, keď mal v zbierke 1 277 skamenelín výkalov. Teraz má jeho zbierka už asi 8-tisíc kusov a zahŕňa aj koprolity dinosaurov. Najprv fosílie požičiaval múzeám a organizoval putovné výstavy, o ktoré bol veľký záujem, čo ho priviedlo k myšlienke otvoriť si múzeum.

Tento rok dal 45-ročný Frandsen výpoveď v zdravotníckej firme, kde pracoval 14 rokov, aby si splnil sen otvoriť si múzeum fosílií. Po rokoch zbierania ďalších exemplárov sa teraz podľa svojich slov sústredí na hľadanie „tých najúžasnejších kúskov na svete”.

Unikátne exempláre

Medzi skamenenými nálezmi v zbierke múzea je aj najväčší nájdený koprolit patriaci mäsožravcovi, exemplár meria 67,5 centimetra. Poozeum je „jediné svojho druhu”, povedal Frandsen s tým, že vstup je zdarma, pretože verí, že „nedostatok peňazí by nikdy nemal nikomu brániť v tom, aby videl divy”.

image

Mobilom sa na verejnosti v týchto destináciách radšej nechváľ. Toto sú európske krajiny, kde je vysoká šanca, že ťa okradnú

„Keď sa ľudia dozvedia o Poozeu, mnoho z nich povie ‘fuj‘ alebo sa smejú,” povedal a dodal, že po zhliadnutí zbierky sa reakcia návštevníkov mení na úžas.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
16. september 2024 07:12