Na snímke policajti zatýkajú muža po streľbe na predsedu vlády Roberta Fica TASR/Radovan Stoklasa
StoryEditor

Atentáty, ktoré šokovali svet. Guľky smerovali na prezidentov, premiérov, ale aj hlavy cirkvi a bojovníkov za ľudské práva

Miroslav Kamody16.05.2024., 09:30h

Sklamanie či fanatizmus, atentátnici svoju streľbu vysvetľovali rôzne. Niektoré ich útoky boli úspešné, iné obete prežili. Zakaždým však šokovali svet.

Lajkuj Brainee.sk na

Atentát na premiéra Roberta Fica naplnil titulky novín po celom svete. V demokratickej krajine takýto čin nemá žiadne miesto, no aj napriek tomu si história podobné okamihy pamätá. Niekedy atentátnikov motivovala nenávisť, inokedy sklamanie či fanatizmus. Pozreli sme sa na päť atentátov, ktoré šokovali svet.

Nasledujúci text a priložené videá nie sú vhodné pre citlivé povahy.

John F. Kennedy a Lee Harvey Oswald

Kennedy bol 35. prezidentom USA ktorý čelil množstvu zahraničných kríz, najmä na Kube a v Berlíne, no podarilo sa mu zabezpečiť také úspechy ako Zmluva o zákaze jadrových skúšok a Aliancia za pokrok. Zavraždený bol počas jazdy v kolóne áut v Dallase, atentátnikom bol Lee Harvey Oswald.

image

Atentátnikovi hrozí doživotie, polícia ho obvinila z úkladnej vraždy z pomsty. Na svoj čin je vraj hrdý

Bol najmladším mužom, ktorý bol kedy zvolený za prezidenta Spojených štátov. Od začiatku sa zaujímal o zahraničné veci. Vo svojom pamätnom inauguračnom prejave vyzval Američanov, aby „niesli bremeno dlhého súmraku boja... proti spoločným nepriateľom človeka: tyranii, chudobe, chorobám a samotnej vojne“

Ako zaznamenáva história, 22. novembra 1963 o 12:30 z okna na šiestom poschodí budovy depozitára Oswald údajne pomocou pušky trikrát vystrelil, zabil prezidenta a zranil texaského guvernéra. Oswald išiel autobusom a taxíkom na svoju ubytovňu, no kúsok od nej ho zastavil strážnik, ktorý sa domnieval, že Oswald sa podobá na podozrivého.

Policajta zastrelil a o pol hodinu na to bol v putách. V noci bol formálne obvinený z vraždy prezidenta. Keď ho ráno premiestňovali z väzenskej cely do vyšetrovacej kancelárie, Oswalda zastrelil rozrušený majiteľ nočného klubu v Dallase Jack Ruby.

Pápež Ján Pavol II. a Mehmet Ali Ağca

Len máloktorý pápež sa tešil takej veľkej popularite, ako Ján Pavol II. Aj on sa však stal obeťou atentátu, a dokonca nie jedného. Ten prvý je však najznámejší. Spáchal ho 13. mája 1981 turecký atentátnik Mehmet Ali Ağca na vatikánskom Svätopetrskom námestí.

V deň atentátu sa Ağca so svojimi komplicmi usadili na námestí a čakali na príchod pápeža. Vo chvíli, keď špeciálne vozidlo prechádzalo okolo útočníkov, Ağca vystrelil niekoľko rán a pápeža vážne zranil. Ešte skôr však, než stihol s komplicom atentát dokončiť či utiecť, boli obaja muži zadržaní okolostojacimi divákmi.

image

Do webu Českej tlačovej kancelárie sa nabúrali hackeri. Vymysleli si správu o atentáte na Pellegriniho

Ján Pavol II. bol zasiahnutý celkom štyrmi strelami, jedna strela zasiahla črevá, ďalšie zasiahli jeho pravú a ľavú ruku, tieto zranenia však neboli smrteľné. Po streľbe pápež žiadal veriacich, aby „sa modlili za môjho brata, ktorému ja som úprimne odpustil“.

Dva roky potom, na Vianoce roku 1983, Ján Pavol II. atentátnika navštívil a súkromne s ním dlhú dobu hovoril, nikdy však nepovedal o čom, ani aké dôvody viedli Ağcu k jeho činu. Ten bol odsúdený na doživotie, no priamo na žiadosť pápeža mu bola udelená milosť a bol vyhostený do Turecka, kde opäť skončil za mrežami.

Šinzó Abe a Tecuja Jamagami

Abe patril k svetovo najznámejším japonským politikom. V rokoch 2006–2007 a 2012–2020 bol vo funkcii premiéra krajiny. Už v roku 2019 prepísal históriu ako najdlhšie slúžiaci japonský premiér a o rok neskôr skončil pre zdravotné problémy. Atentát na neho bol spáchaný 8. júla 2022.

Bývalý premiér Japonska bol zastrelený a zabitý pri prednášaní prejavu kampane blízko stanice Jamato-Saidaidži v meste Nara. Bol ťažko zranený, nejavil žiadne vitálne známky a mal kardiopulmonálnu zástavu. Japonské štátne médiá zhruba o päť hodín neskôr informovali, že zomrel v nemocnici.

image

Hitler jeho bombe unikol len o 13 minút. Stolár pred 85 rokmi zobral spravodlivosť do vlastných rúk, všetko pokazilo počasie

Páchateľom bol 41-ročný muž Tecuja Jamagami, bývalý člen námorných síl sebaobrany, z mesta Nara. Podozrivý bol na mieste zatknutý políciou kvôli podozreniu na pokus o vraždu. Bol opísaný ako pokojný a nepokúšal sa polícii uniknúť. Jamagami na útok použil podomácky vyrobenú zbraň a vyšetrovateľom oznámil, že bol s Abom nespokojný a chcel ho zabiť.

Neskôr bolo zverejnené, že útočník spájal Abeho s istou organizáciou, podľa ďalších zdrojov malo ísť o Cirkev zjednotenie. Páchateľovi atentátu hrozí trest smrti.

Olof Palme a neznámy páchateľ

Palme Patril k najpopulárnejším švédskym politikom 20. storočia. Stal sa vodcovskou osobnosťou švédskych sociálnych demokratov, ktorí boli oproti ich predchodcom v politike omnoho viac ľavicovo orientovaní, než ich ideoví predchodcovia. Často ho bolo vídať bez ochrany osobných strážcov a bolo tomu tak aj v noc jeho vraždy.

Počas cesty domov z kina, spolu so svojou manželkou Lisbet, išli v strede Štokholmu ulicou Sveavägen približne pred polnocou 28. februára 1986. Na dvojicu zaútočil ozbrojený muž a strelil Palmeho zblízka do chrbta. Druhá strela zranila jeho manželku Lisbet. Po prevoze do nemocnice bol pár minút po polnoci prehlásený za mŕtveho. Lisbet prežila bez väčších zranení.

image

VIDEO Zdravotný stav Roberta Fica je stabilizovaný, ale vážny, potvrdil Kaliňák. Premiéra operovali v Bystrici

Manželka zosnulého premiéra identifikovala ako útočníka muža menom Christer Petterson, ten však bol neskôr obvinení zbavený. 10. júna 2020 švédska prokuratúra vyhlásila, že pozná vraha a označila zaň Stiga Engströma. Vzhľadom na to, že Engström spáchal v roku 2000 samovraždu prokuratúra zároveň oznámila, že vyšetrovanie Palmeho vraždy sa uzatvára.

Do atentátu na Roberta Fica v Handlovej bol tento prípad posledným, kedy guľka zasiahla premiéra niektorej z krajín Európskej únie. Nestalo sa tak 38 rokov.

Mahatma Gándhí a Nathuram Godse

Gándhí bol vodcom indického nacionalistického hnutia proti britskej nadvláde a bol považovaný za otca svojej krajiny. Je medzinárodne uznávaný pre svoju doktrínu nenásilného protestu s cieľom dosiahnuť politický a spoločenský pokrok. V rámci jeho slávneho protestného pôstu sa mu v septembri 1947 podarilo zastaviť nepokoje v Kalkate a neskôr doviedol mesto Dillí na spoločné prímerie.

O niekoľko dní neskôr, 30. januára 1948, keď bol na ceste na svoje večerné modlitebné stretnutie v Dillí, ho zostrelil Nathuram Godse, mladý hinduistický fanatik. Ten bol presvedčený, že Gándhí zaobchádzal s moslimami s väčšou úctou ako s hinduistami, napríklad začlenením Koránu do svojho učenia v hinduistických chrámoch, pričom odmietol čítať z Bhagavadgíty v mešitách.

Godse bol tiež kritický voči tomu, čo považoval za Gándhího neúčinné využitie moci v Indickom národnom kongrese počas a po rozdelení krajiny. Svedkovia uviedli, že Godse trikrát zastrelil Gándhího, keď bol v záhrade súkromnej rezidencie. Gándhího sprevádzal štyri ženy a zdravil členov domácnosti na ceste k modlitbe, keď Godse vystrelil.

Atentátnik bol okamžite zadržaný. Vo vyhlásení zverejnenom o niekoľko mesiacov neskôr Godse poznamenal, že sa Gándhímu poklonil a zaželal mu všetko dobré, kým spustil paľbu. Zomrel s úsmevom na perách a poslednými slovami požehnania svojmu vrahovi. Za jeho rakvou kráčalo viac ako milión ľudí a jeho popol bol vhodený do rieky Gangy. 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
08. január 2025 02:07