Rakúsko dekriminalizovalo homosexualitu už v roku 1971, niektoré diskriminačné prvky však v zákonoch zostali aj po tom v platnosti, pričom posledné z nich zrušil ústavný súd v roku 2002. Zákaz homosexuálnej prostitúcie mužov napríklad platil do roku 1989, hoci heterosexuálna prostitúcia bola legálna.
Minimálna veková hranica pre dobrovoľný pohlavný styk bola pre heterosexuálov 14 rokov, zatiaľ čo pre homosexuálov až do roku 2002 bola 18 rokov. Nárok na zmienené odškodnenie má približne 11-tisíc ľudí, pričom na tento účel je vyčlenených 33 miliónov eur, uviedla Zadičová.
Odškodnenie za všetko
„Toto finančné odškodnenie nikdy nedokáže vynahradiť utrpenie a nespravodlivosť, ktoré sa stali... ale je nesmierne dôležité, aby sme... konečne prevzali zodpovednosť za túto súčasť našich dejín,” povedala novinárom.
Homosexuáli, ktorí boli vyšetrovaní na základe predmetných a v súčasnosti už zrušených zákonov, dostanú podľa jej slov 500 eur. Ak boli na základe nich aj odsúdení, dostanú 3-tisíc eur. Za každý rok či časť roka, ktorý pre takéto rozsudky strávili vo väzení, dostanú 1 500 eur.
Verdikty im zrušia a odškodnení budú navyše sumou 1 500 eur aj za spôsobenú zdravotnú, ekonomickú či profesionálnu ujmu. Odškodnenie homosexuálov umožní zákon, ktorý ešte musí odobriť parlament, čo sa očakáva do konca roka. Účinnosť by následne mala legislatíva nadobudnúť vo februári 2024, povedal AFP hovorca ministerstva spravodlivosti.
Prieskumy hovoria jasne
Ľudia, ktorí budú mať na finančnú kompenzáciu nárok, sa budú následne sami hlásiť úradom. Ministerka Zadičová sa za diskrimináciu homosexuálov aj žien ospravedlnila. Zároveň vyzvala ľudí, aby sa zasadzovali proti nenávisti a násilným prejavom voči komunite LGBTI+, ktoré sú podľa nej na vzostupe.
AFP pripomína, že manželstvá osôb rovnakého pohlavia sú v Rakúsku legálne od roku 2019. Prieskumy verejnej mienky pritom naznačujú, že rakúska spoločnosť je neochvejne za rovnaký prístup úradov k párom rovnakého pohlavia.