Výbuch atómovej bombyBrainee x Canva
StoryEditor

Správa, ktorej neuveria ani domáci. Severokórejský denník tvrdí, že krajina vybudovala najsilnejší jadrový arzenál na svete

TASR06.11.2023., 09:00h

Severná Kórea vybudovala pod vedením vodcu Kim Čong-una „najsilnejší jadrový arzenál na svete”, uviedol v pondelok severokórejský štátny denník Rodong sinmun. Predpokladá sa, že KĽDR v súčasnosti posilňuje svoj jadrový a raketový program a pokúsi sa o vypustenie špionážneho satelitu.

Lajkuj Brainee.sk na

„Vďaka sile revolučného priemyslu vládnucej Kórejskej strany práce sa jadrový arzenál krajiny mimoriadne posilnil a stabilne dosiahol najvyššiu úroveň na svete,” uviedol redaktor Tong Thae-gwan, ktorý zohráva pre severokórejský režim propagandistickú úlohu.

image

Najväčšia automobilová krádež v histórii. Severná Kórea kúpila tisíc áut, už 50 rokov ich odmieta zaplatiť

Predpokladá sa, že KĽDR je práve v záverečnej fáze príprav na tretí pokus o vypustenie špionážneho satelitu. Pokúšali sa o to už v máji a v auguste, oba pokusy však dopadli neúspešne. Pchjongjang po poslednom pokuse tvrdil, že tretie vypustenie satelitu uskutoční v októbri, k čomu však nedošlo.

Vzájomná pomoc Ruska

Južná Kórea sa domnieva, že úspešnosť je teraz pravdepodobnejšia, najmä vzhľadom na pomoc od Ruska. Severná Kórea dodala podľa juhokórejskej tajnej služby Rusku viac ako milión delostreleckých nábojov a ďalšie zbrane pre vojnu Moskvy proti Ukrajine. Pchjongjang podľa nej dostal pomoc v oblasti satelitnej technológie.

image

Vladimir Putin (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un

TASR/Vladimir Smirnov, Sputnik, Kremlin Pool Photo

KĽDR zároveň v nedeľu vyhlásila 18. november za „deň raketového priemyslu”, aby tak poukázala na minuloročné úspešné odpálenie medzikontinentálnej balistickej strely (ICBM) Hwasong-17.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
26. február 2024 08:42