Veľký čínsky múrSuzanagullo/ig/
StoryEditor

Robotníci bagrom poškodili Veľký čínsky múr. Chceli si skrátiť cestu

TASR05.09.2023., 13:00h

Čínska polícia zadržala dve osoby, ktoré bagrom prerazili otvor vo Veľkom čínskom múre, uviedla štátna televízia CCTV.

Lajkuj Brainee.sk na

Polícia v provincii Šan-si sledovala stopy po mechanizme, ktorý bol použitý na vytvorenie skratky v odľahlej časti tejto rozsiahlej svetoznámej pamiatky.

Podozriví stavební robotníci sa pri výsluchu priznali, že bagrom vytvorili priechod v múre v snahe skrátiť si čas cestovania. Na múre spôsobili „nezvratné škody“. Poškodený úsek bol dovtedy „relatívne neporušený“ a mal významnú výskumnú hodnotu, informovala CCTV.

image

Japonsko začalo vypúšťať rádioaktívnu vodu z Fukušimy. Tvrdí, že riziko je minimálne

Na záberoch čínskej štátnej televízie bolo vidno následky udalosti - prašná cesta pretína dlhý vyvýšený úsek, ktorý pôsobí ako pozostatok starobylej bariéry. Robotníkov polícia zadržala a prípad vyšetruje.

Poškodená časť Veľkého čínskeho múru leží zhruba šesť hodín jazdy autom západne od centra Pekingu. Vznikla v období čínskej dynastie Ming (14. až 17. storočie). Pamiatku v roku 1987 zapísali na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.

Veľký čínsky múr s celkovou dĺžkou niekoľko tisíc kilometrov začali stavať v 3. storočí pred naším letopočtom a čínski cisári sa jeho výstavbou snažili odradiť cudzích útočníkov.

Veľká časť súčasnej podoby múru, ktorú návštevníci obdivujú, bola postavená počas vlády dynastie Ming, dodáva stanica BBC News. Najmä v odľahlých vidieckych oblastiach bol múr v priebehu rokov poškodený alebo zbúraný.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
23. september 2023 03:53