Vodca ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij PrigožinTASR/AP/Razgruzka_Vagnera telegram channel
StoryEditor

VIDEO Veľký cestovateľ Prigožin? Podľa najnovších záberov sa údajne nachádza v Afrike

TASR22.08.2023., 10:30h

Nové video s vodcom ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenijom Prigožinom sa v pondelok objavilo na internete - približne dva mesiace od jeho krátkeho pokusu o prevrat voči Kremľu, informuje TASR podľa agentúry DPA.

Lajkuj Brainee.sk na

Štyridsaťsekundový videoklip, na ktorom je jasne vidieť Prigožina vo vojenskom oblečení a s puškou v rukách, mal byť natočený v nešpecifikovanej africkej krajine, uviedol v pondelok večer kanál Grey Zone spájaný s Vagnerovou skupinou na platforme Telegram.

Pravosť videa nebola bezprostredne nezávisle potvrdená a neboli ani žiadne dodatočné informácie o tom, kde a kedy bolo nakrútené. „Pracujeme. Teplota je plus 50 stupňov. Všetko, čo máme radi,” povedal vo videu Prigožin. Vagnerova skupina podľa neho „vykonáva prieskumné a pátracie operácie, vďaka ktorým je Rusko ešte väčšie na všetkých kontinentoch”.

image

Menia Vagnerovci zameranie? Bielorusko ich zaregistrovalo ako eseročku so vzdelávacími cieľmi

Afričanom chce vraj priniesť šťastie

Ako dodal, cieľom je „ešte viac oslobodiť Afriku” a „africkému ľudu priniesť spravodlivosť a šťastie”, cituje Sky News. Vodca vagnerovcov má v Afrike okrem iného robiť a nábor nových bojovníkov. Ruskí žoldnieri, notoricky známi svojou brutalitou, sú aktívni v niekoľkých afrických štátoch, píše DPA.

Stanica Sky News pripomína, že Vagnerova skupina čelí v Afrike obvineniam z množstva vojnových zločinov. Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) predtým uviedla, že vagnerovci hromadne popravili niekoľko desiatok civilistov v Mali.

Pochod na Moskvu

Prigožinovi bojovníci sa niekoľko mesiacov zúčastňovali na bojoch po boku regulárnej ruskej armády vo vojne, ktorú Moskva rozpútala vo februári minulého roka na susednej Ukrajine. Koncom júna tohto roka Prigožin zmobilizoval svojich mužov na pochod na Moskvu z dôvodu frustrácie plynúcej z neefektívnosti ruského vojenského vedenia.

O niekoľko hodín neskôr však pochod zastavil; Kremeľ Prigožinovi údajne prisľúbil imunitu pred trestným stíhaním. Jednou z podmienok pre amnestiu bol jeho odchod do susedného Bieloruska. Napriek tomu sa Prigožin údajne opätovne objavil v Rusku koncom júla v čase konania rusko-afrického summitu v Petrohrade.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. september 2023 12:35