Ulistračná fotoAlexander Kazakov/Tasr
StoryEditor

Rusi „zatočili“ s Applom. Americkej firme naparili pokutu, vraj nepravdivo informuje o bojoch na Ukrajine

TASR03.08.2023., 15:00h

Súd v Moskve uložil technologickej spoločnosti Apple pokutu 400 000 rubľov (približne 3890 eur) za to, že nevyhovela žiadosti ruského cenzorského úradu Roskomnadzor a neodstránila podcasty a iné materiály obsahujúce „nepresné informácie“ o tzv. špeciálnej operácii ruskej armády na Ukrajine. Úrad tvrdil, že boli zamerané na destabilizáciu politickej situácie v Rusku.

Lajkuj Brainee.sk na

Pojednávanie súdu v kauze Apple sa konalo v uzavretom režime. Výška pokuty je o polovicu nižšia ako zákonom stanovené minimum.

Ide o vôbec prvú pokutu pre spoločnosť Apple za neodstránenie zakázaného obsahu. Veľké medzinárodné spoločnosti — najmä sociálne siete a služby — sú v Rusku za to pokutované pravidelne.

image

Vyrobil najväčší funkčný iPhone na svete. Dokážeš si na ňom urobiť selfie, aj spustiť bežné aplikácie

Od začiatku invázie ruskej armády na Ukrajinu vo februári 2022 prijalo Rusko celý rad opatrení na potrestanie akejkoľvek kritiky alebo spochybňovania svojej vojenskej operácie na Ukrajine.

Niektorí jej kritici dostali prísne tresty. Napríklad opozičný politik a novinár Vladimir Kara-Murza bol odsúdený na 25 rokov väzenia za vlastizradu. Obvinenie sa opieralo o obsah jeho verejného vystúpenia v USA, v ktorom kritizoval postup Ruska voči Ukrajine.

Pokutu vo výške tri milióny rubľov (vyše 29 000 eur) vo štvrtok uložil moskovský súd nadácii Wikimedia Foundation za to, že z Wikipédie neodstránila obsah, ktorý údajne zahŕňal „nepresné informácie“ o ruskej invázii na Ukrajinu.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. september 2023 21:50