Ruská duma rozhodla o zákone, ktorý zakazuje zmenu pohlavia.Twitter/dchomos/
StoryEditor

Rusi bojujú nielen na Ukrajine, ale aj vo vlastnej krajine. Schválili zákon o zákaze zmene pohlavia

TASR14.07.2023., 10:30h

Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, v záverečnom čítaní hlasovania schválila zákon, ktorý zakazuje chirurgické aj právne zmeny pohlavia.

Lajkuj Brainee.sk na

Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, prijala v piatok jednohlasne nový zákon, ktorý zakazuje v Rusku zmenu pohlavia.

"Štátna duma zakázala zmenu pohlavia v Rusku. Príslušné legislatívne zmeny, ktoré inicioval predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin a poslanci všetkých frakcií, boli v konečnej podobe jednohlasne prijaté," uvádza sa vo vyhlásení dumy.

Zákon podľa informácií zverejnených na webovej stránky dolnej komory ruského parlamentu zakazuje vykonávanie operácií i medikamentóznu liečbu na zmenu pohlavia a rovnako aj zmenu pohlavia v dokladoch.

 "Toto rozhodnutie ochráni našich občanov a deti," uviedol Volodin v samostatnom vyhlásení na sociálnej sieti Telegram.

Duma dodala, že nový zákon bude mať pre transrodové osoby v Rusku rozsiahle následky. "Občania, ktorí už zmenou pohlavia prešli, budú mať zakázané adoptovať si deti a ich manželstvá budú anulované," uvádza sa vo vyhlásení.

image

Ruská bezpečnostná služba zatkla transrodového muža. Za darovanie peňazí ukrajinskej armáde ho podozrievajú z vlastizrady

Nový zákon musí ešte pred vstupom do platnosti schváliť horná komora ruského parlamentu, Rada Federácie, a následne ho musí podpísať prezident Vladimir Putin. Tieto kroky sú však podľa AFP len formalitou vzhľadom na lojalitu ruských poslancov voči Kremľu.

Od začiatku invázie na Ukrajinu prijalo Rusko viacero konzervatívne ladených opatrení mierených predovšetkým proti LGBTQ komunite. Moskva sa tak snaží zasiahnuť proti správaniu, ktoré vníma ako deviantné a ovplyvnené Západom.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) tento týždeň oznámila, že zadržala transrodového muža a aktivistu za práva LGBT komunity pre podozrenie z vlastizrady, pretože údajne darovával peniaze na podporu ukrajinskej armády.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. august 2023 15:03