Logo WHOBrainee x Canva
StoryEditor

Určite ho máte doma aj vy. Obľúbené umelé sladidlo používané v nápojoch, zmrzline či žuvačkách je potenciálny karcinogén

TASR30.06.2023., 09:00h

Obľúbené umelé sladidlo aspartám by podľa zistení odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) malo byť zaradené do kategórie potenciálne karcinogénna látka pre ľudí.

Lajkuj Brainee.sk na

Ide o krok Medzinárodnej agentúry na výskum rakoviny (IARC), ktorá je súčasťou  WHO a na budúci mesiac zverejní správu o bezpečnosti aspartámu. Toto umelé sladidlo sa používa ako náhrada cukru v mnohých produktoch, ako sú napr. nápoje, zmrzlina či žuvačky.

image

Tento bežný liek jedia Slováci ako cukríky. Vedci varujú, spôsobiť môže infarkt či mozgovú príhodu

Ak bude aspartám skutočne zaradený do kategórie „potenciálne karcinogénne pre ľudí”, tento krok vzbudí mohutnú odozvu. IARC už v minulosti do tejto kategórie zaradila napríklad prácu v noci, konzumáciu červeného mäsa a používanie mobilného telefónu. Vo všetkých prípadoch sa stala terčom kritiky a proti rozhodnutiu sa zdvihla vlna odporu.

Dôkazy sú, no ich množstvo je obmedzené

Agentúra Reuters vo štvrtok informovala, že IARC pripravuje zaradenie aspartámu do kategórie „potenciálne karcinogénne pre ľudí”. To podľa agentúry znamená, že existuje dôkazy spájajúce aspartám s rakovinou, no ich množstvo je obmedzené.

Kategória „potenciálne karcinogénne pre ľudí” je najnižšou kategóriou, okrem nej existujú ešte dve závažnejšie – „pravdepodobne karcinogénne pre ľudí" a „karcinogénne pre ľudí”.

image

Aspartám sa nachádza aj v žuvačkách

Unsplash/Marlene Bauer

Cieľom zhodnotenia bezpečenosti aspartámu v IARC bolo stanoviť, či je alebo nie je nebezpečný pre ľudí. Do úvahy sa nebralo množstvo látky, ktorú človek môže bezpečne skonzumovať, uviedla pre denník Guardian osoba oboznámená s priebehom hodnotenia. V roku 1981 bola bezpečná denná dávka stanovená na 40 miligramov na kilogram hmotnosti.

Nechcú strieľať naslepo

„IARC nie je orgán schvaľujúci bezpečnosť potravín,” vyhlásila Frances Hunt-Woodová, generálna sekretárka Medzinárodnej asociácie sladidiel.

„Aspartám je jednou z najpodrobnejšie preskúmaných prísad vôbec. Za bezpečnú látku ho vyhlásilo viac ako 90 orgánov schvaľujúcich bezpečnosť potravín vrátane Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín, ktorý vykonal dosiaľ najkomplexnejšie hodnotenie jeho bezpečnosti,” dodala.

image

Tento bežný liek proti bolesti máme všetci doma. Vedci varujú, že vyvoláva rizikové správanie

Podľa informácií denníka Guardian IARC zozbierala pre odborníkov balík informácií obsahujúci 7-tisíc zmienok o aspartáme v štúdiách a 1300 štúdií. „Naozaj by sme si pred vyvodením akýchkoľvek definitívnych záverov mali počkať na celkové hodnotenie IARC, bez nich strieľame naslepo,” vyhlásil Oliver Jones, profesor chémie na RMIT University v austrálskom Melbourne.

To, že nejaká látka dostane od IARC nálepku ako potenciálne karcinogénna, ešte „neznamená, že daná látka predstavuje pre ľudí za normálnych okolností riziko”, vysvetlil Kevin McConway, emeritný profesor aplikovanej štatistiky na Open University.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. júl 2023 03:56