Ľudia sa zhromaždili okolo podivnej stavby StonehengeToby Melville/Reuters
StoryEditor

Stretnutie druidov a pohanov. Zhromaždení si pri Stonehengei uctili letný slnovrat

TASR21.06.2023., 09:00h

Stovky ľudí sa v noci na stredu zhromaždili okolo prehistorického kamenného kruhu na planine v južnom Anglicku, aby privítali východ slnka v deň, ktorý bude najdlhším na severnej pologuli.

Lajkuj Brainee.sk na

Podobne ako po iné roky - s výnimkou covidovej pandémie - si celonočné slávnosti nenechali ujsť tisíce prívržencov novopohanského druidizmu, obdivovateľov keltskej kultúry, miestnych obyvateľov, ako aj bežných turistov.

Čakanie na východ slnka sprevádzal - ako obvykle - spev či brnkanie a hranie na akustických gitarách. Alkohol bol zakázaný, rovnako ako aj použitie zvukových systémov či lezenie na kamene. Odporučené bolo zobrať si deky či spacie vaky.

Stonehenge sa nachádza v rovinatej oblasti 13 kilometrov od juhoanglického mesta Salisbury a je jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií Británie.

Kruhová stavba s priemerom 30 metrov bola postavená v troch etapách medzi rokmi 3000 až 1600 pred naším letopočtom. Podľa archeológov slúžil Stonehenge na náboženské, politické alebo obradné účely. Ľudia v období neolitu sa stali poľnohospodármi a striedanie ročných období ich inšpirovalo k tomu, že 25-tonové balvany postavili podľa pohybu Slnka.

Je symbolom britskej kultúry a histórie a zostáva jedným z najväčších turistických lákadiel krajiny, a to aj napriek zdanlivo neustálym dopravným zápcham na neďalekej diaľnici A303, ktorá je obľúbenou trasou pre motoristov cestujúcich na juhozápad a z juhozápadného Anglicka.

V stredu sa v Spojenom kráľovstve oficiálne začína leto i festival Glastonbury, jedno z najväčších hudobných podujatí na svete.

 

 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
23. júl 2024 12:53