Švajčiarsku dedinu Brienz ohrozuje gigantická skalaTwitter/Dave Petley
StoryEditor

Obyvateľov malebnej švajčiarskej obce museli vysťahovať. Hrozí, že dedinu pochová gigantická odtrhnutá skala

TASR10.05.2023., 10:30h

Predstavitelia švajčiarskej dediny Brienz nariadili obyvateľom obce evakuáciu z dôvodu hroziaceho pádu veľkej skaly z blízkej hory.

Lajkuj Brainee.sk na

Skalná masa s veľkosťou dva milióny kubických metrov by sa mala do údolia zrútiť v priebehu najbližších dní. V utorok to uviedla spravodajská stanica BBC, informuje TASR.

Pre porovnanie, na výstavbu Burdž chalífa, najvyššieho mrakodrapu sveta, bolo potrebné použiť 330-tisíc kubických metrov betónu.

image

V Rimavskej Sobote vykopali jednu z najhlbších studní sveta. Bola taká hlboká, ako je Empire State Building vysoká

Skala sa posúvala už roky

Obec Brienz, ktorá sa nachádza v kantóne Graubünden na západe Švajčiarska, je už dlhší čas označovaná za "rizikovú" z geologického hľadiska. Samotná dedina je postavená na nestabilnom podloží a postupne sa zosúva smerom do údolia, čo spôsobilo, že kostolná veža sa začala nakláňať a v stenách viacerých budov sa objavili praskliny.

Geológovia upozornili, že do roku 2023 sa skalná masa nad Brienzom zosúvala rýchlosťou 32 metrov za rok. Úrady preto nariadili zostávajúcim 70 obyvateľom obce evakuáciu, ktorú síce pôvodne predpokladali na koniec leta, no po vyhodnotení najnovšej situácie vyhlásili príkaz na vysťahovanie v utorok.

Do dediny nesmie vstúpiť nik, kto tam nemá trvalý pobyt, pričom samotní dedinčania musia svoje príbytky opustiť najneskôr do piatka 12. mája. Ubytovať sa dočasne môžu v okolitých obciach či v blízkom lyžiarskom stredisku Lenzerheide.

Spadne čoskoro, môže za to zmena klímy

Očakáva sa, že skala by sa mala do údolia zrútiť v priebehu nasledujúcich 7–24 dní. Odborníci nateraz nevedia odhadnúť, či sa bude zosúvať pomaly a dedine sa vyhne, alebo sa zrúti náhle a Brienz kompletne zničí.

Agentúra AFP upozorňuje, že práve alpské regióny vo Švajčiarsku sú najviac citlivé na následky globálneho otepľovania. Topia sa ľadovce a mäkne permafrost – dlhodobo zamrznuté pôdne oblasti –, čo má za následok nestabilitu skalných masívov.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. jún 2024 04:46