Donald Trump chce opäť žiť v Bielom dome. Oznámil svoju kandidatúru na prezidentaJonathan Ernst/Reuters
StoryEditor

Donald Trump chce opäť žiť v Bielom dome. Oznámil svoju kandidatúru na prezidenta

TASR16.11.2022., 07:00h

Bývalý americký prezident Donald Trump v stredu oficiálne oznámil, že v roku 2024 sa bude opäť uchádzať o úrad prezidenta Spojených štátov.

Lajkuj Brainee.sk na

„Oznamujem svoju kandidatúru v prezidentských voľbách,“ povedal 76-ročný Trump za búrlivého potlesku aktivistov zhromaždených vo veľkej prijímacej sále svojej luxusnej rezidencie v Mar-a-Lago v štáte Florida.

Sľúbil tiež, že vo voľbách roku 2024 zabráni opätovnému zvoleniu Joea Bidena za prezidenta USA.

Avizoval, že Amerika "bude späť", pričom pripomenul, aká bola počas jeho funkčného obdobia: mierová, prosperujúca a medzinárodne rešpektovaná krajina.

Ako konštatovala AP, monitorovaná agentúrou TASR, Trump v príhovore ostro kritizoval svojho nástupcu, demokrata Joea Bidena, ktorý podľa neho dovolil, aby USA boli krajinou plnou násilia a zločinu, kde prudko stúpajúce ceny ničia americké domácnosti a kde "milióny" nelegálnych prisťahovalcov prekračujú hranice s Mexikom.

image

Ruské rakety mali dopadnúť na poľské územie. Zabili dvoch ľudí

Krátko pred stretnutím so svojimi sympatizantmi Trump na príslušnom úrade oficiálne podal svoju kandidatúru na prezidentské voľby v roku 2024, čo bol de facto prvý oficiálny krok.

Táto nová kandidatúra je Trumpovou treťou do Bieleho domu. K moci sa dostal v novembri roku 2016, keď sa svojím víťazstvom v druhom kole prezidentských volieb postaral o vytvorenie „najväčšieho novodobého politického prekvapenia“, ako napísala agentúra AFP.

Trumpovi sa pred dvomi rokmi nepodarilo dosiahnuť znovuzvolenie a bol donútený prenechať Biely dom demokratickému kandidátovi Joeovi Bidenovi. Trump však svoju porážku nikdy nepriznal a nikdy sa s ňou nezmieril - podobne ako časť jeho sympatizantov.

Momentálne je Trump jediným republikánskym kandidátom na úread prezidenta USA. Veľké šance sa však v súboji o Biely dom dávajú guvernérovi štátu Florida Ronovi DeSantisovi.

Úradujúci prezident Joe Biden tiež oznámil, že bude pravdepodobne kandidátom vo voľbách v roku 2024. V tom čase bude mať 81 rokov.

 

 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2024 09:22