Vyzerá to, že smrť Alžbety II. bratov spojilaTasr/ap//Tasr
StoryEditor

Zjednotení v žiali. Britské médiá vyzdvihujú údajné prímerie princov a bratov Williama a Harryho

TASR11.09.2022., 11:39h

Titulným stránkam britských tlačených médií v nedeľu dominujú zábery princov Williama a Harryho a ich manželiek, naznačujúce ich možné zmierenie.

Lajkuj Brainee.sk na

Štvorica si v sobotu totiž spoločne pred Windsorským hradom prišla pozrieť kvety a dary, ktoré tam Briti priniesli na znak úcty zosnulej kráľovnej Alžbety II. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Stanica BBC pripomína, že bratia William a Harry žijú veľmi odlišné životy. Zatiaľ čo Harry s manželkou Meghan sa v roku 2020 vzdali svojich kráľovských povinností a presťahovali sa do Spojených štátov, kde často čelia nie vždy pozitívnemu mediálneho záujmu, princ William sa stal po smrti Alžbety II. následníkom britského trónu a jeho otec, kráľ Karol III., mu udelil titul princ z Walesu.

image

Milovala ich celý život. Čo sa stane so psami a koňmi kráľovnej Alžbety II.?

Podľa zdrojov z prostredia kráľovskej rodiny pozval Harryho a Meghan na sobotné stretnutie princ William. Bolo to zrejme po prvý raz od marca 2020, čo bolo bratov, ktorí majú komplikovaný vzťah, vidieť spoločne na verejnosti, píše denník The Guardian.

Všetci za jednu

„Zjednotení v žiali”, píše na svojej titulke noviny The Daily Telegraph, zatiaľ čo bulvár The Sun uvádza „Všetci 4 za jednu”. The Times však poukazuje na stále napäté vzťahy titulkom „Nepríjemné prímerie bojujúcich Windsorovcov na počesť kráľovnej”.

Prispievateľka The Sun a expertka na britskú kráľovskú rodinu Ingrid Sewardová, napísala: „Zdá sa, že kráľovná svojím úmrtím dokázala nemožné - znova spojiť bratov Williama a Harryho.” „Keď vystúpili z rovnakého vozidla, aby sa prešli medzi ľuďmi pred Windsorským hradom v sprievode svojich manželiek, národ zadržal dych,” pokračovala.

image

Vyzerá to, že smrť Alžbety II. bratov spojila

Tasr/ap/Tasr

Dodala, že je celkom možné, že v dôsledku veľkých emócií sa možno bratia znova spriatelia. Noviny Daily Mail konštatujú, že opätovné zmierenie bratov by potešilo milióny ľudí, nie je však isté, či by im to vydržalo.

The Sun tiež varoval, že „rany z minulosti sa zrejme ešte úplne nezahojili” a sobotné spoločné verejné vystúpenie Harryho a Wiliama bolo „skôr dočasným prímerím”.

Rakvu s pozostatkami Alžbety II. prepravujú do Edinburghu

Tri dni po smrti britskej kráľovnej Alžbety II. bude môcť verejnosť v nedeľu po prvý raz vzhliadnuť rakvu s jej pozostatkami, ktoré o 10.00 h miestneho času (11.00 h SELČ) vyniesli zo škótskeho zámku Balmoral, a cez viaceré zastávky sa počas šesťhodinovej cesty dostane až do škótskeho hlavného mesta Edinburgh. Od štvrtka sa rakva nachádzala na Balmorale, kde sa s kráľovnou mohli rozlúčiť jej najbližší príbuzní. TASR správu prevzala z agentúry DPA a britských médií.

image

Prevážajú pozostatky kráľovnej Alžbety II.

Tasr/ap/scott Heppell/Tasr/ap

Na okraji cesty, kadiaľ bude rakva s kráľovnou, prikrytá kráľovskou vlajkou a kvetmi, putovať, sa očakávajú tisíce ľudí, ktorí jej budú chcieť prejaviť poslednú úctu. Počas 280-kilometrovej trasy budú pozostatky kráľovnej prepravené okrem iného cez mestá Aberdeen, Dundee a Perth.

Okolo 16.00 h (17.00 h SELČ) by mala doraziť na Zámok Holyrood v Edinburghu, ktorý je oficiálnym sídlom britského panovníka v Škótsku. Tam zostane po zvyšok dňa.

image

Obrovské zámky, luxusné šperky, ale aj zbierka áut. Toto sú najdrahšie veci, ktoré vlastnila kráľovná Alžbeta II.

Pohreb bude 19. septembra

Alžbetin najstarší syn, kráľ Karol III., a jeho súrodenci - princezná Anna a princovia Andrew a Edward v pondelok rakvu odprevadia ku Katedrále svätého Egídia v Edinburghu, kde bude verejne vystavená na 24 hodín predtým, než ju v utorok letecky prepravia do Londýna a následne prevezú autom do Buckinghamského paláca.

V stredu 14. septembra rakvu kráľovnej Alžbety II. vystavená so štátnymi poctami vo Westminster Hall - najstaršej časti Westminsterského paláca.

image

Prevážajú pozostatky kráľovnej Alžbety II.

Tasr/ap/owen Humphreys/Tasr/ap

Pohreb britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá zomrela vo štvrtok vo veku 96 rokov, bude v pondelok 19. septembra vo Westminsterskom opátstve v Londýne o 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ), potvrdil v sobotu Buckinghamský palác. Pozostatky kráľovnej následne prevezú do Kaplnky svätého Juraja na Windsorskom hrade, kde ich uložia do hrobu.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
06. jún 2023 15:56