Piloti boeningu zaspali v kokpite a minuli cieľ. Zobudila ich až automatická výstraha.Wikipedia
StoryEditor

Piloti boeningu zaspali v kokpite a minuli cieľ. Zobudila ich až automatická výstraha

TASR20.08.2022., 13:31h

Piloti lietadla v Etiópii zaspali v kokpite a minuli pristávaciu dráhu.

Lajkuj Brainee.sk na

Letecká spoločnosť Ethiopian Airlines v sobotu oznámila, že dočasne postavila mimo službu dvoch pilotom, ktorí počas letu zo sudánskej metropoly Chartúm do Addis Abeby minuli pristávaciu dráhu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Piloti zaspali

Incident sa odohral v pondelok. Obaja piloti údajne počas letu zaspali a zobudil ich výstražný zvuk po vypnutí autopilota. Lietadlo však minulo pristávaciu dráhu na medzinárodnom letisku Bole v Addis Abebe a asi 25 minút ned ním krúžilo, kým sa mu podarilo bezpečne pristáť, píše portál na sledovanie letov FlightAware a stránka Aviation Herald.

image

Tvrdíš o sebe, že si cestovateľ? Tak nám daj vedieť, či rozoznáš najznámejšie letiská sveta na základe jedinej fotky

„Posádke bol pozastavený výkon pracovnej činnosti," uviedli aerolínie vo vyhlásení. Prípad vyšetrujú a podľa výsledkov „prijmú potrebné nápravné opatrenia".

etecká spoločnosť uviedla, že kontrola letovej prevádzky na krátky čas stratila s posádkou spojenie, no pred pristátím sa ho podarilo nadviazať. Informáciu o spánku pilotov však výslovne nepotvrdila.

Britský letecký analytik Alex Macheras incident označil za „mimoriadne znepokojujúci" a ako pravdepodobnú príčinu uviedol únavu posádky.

V marci 2019 sa lietadlo Boeing 737 MAX spoločnosti Ethiopian Airlines zrútilo šesť minút po štarte z letiska v Addis Abebe. Nehodu neprežil nikto zo 157 osôb na palube. 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 19:12