Pápež František.Gregorio Borgia/Tasr
StoryEditor

FOTO Pápež sa ospravedlnil za zneužívanie kňazmi. Je mi to ľúto, prosím o odpustenie

TASR26.07.2022., 10:00h

V pondelok sa hlava cirkvi v rámci prvého dňa svojej návštevy v Kanade ospravedlnila za „zlo spáchané mnohými kresťanmi na pôvodných obyvateľoch“ Kanady.

Lajkuj Brainee.sk na

„Je mi to ľúto. Prosím o odpustenie najmä za spôsob, akým mnohí členovia cirkvi a náboženských spoločenstiev spolupracovali - v neposlednom rade aj svojou ľahostajnosťou - na projektoch kultúrnej deštrukcie a násilnej asimilácie,“ povedal pápež podľa agentúry AP pred davom príslušníkov pôvodných národov, inuitov a Métisov v meste Maskwacis v provincii Alberta.

Ako informovala agentúra AP, František prišiel na miesto bývalej internátnej školy v lokalite Maskwacis, ležiacej asi 100 kilometrov južne od Edmontonu, kde najskôr zavítal na miestny cintorín. Potom sa na pozemku internátnej školy Ermineskin, ktorá je dnes z veľkej časti zbúraná, zvítal s náčelníkmi pôvodných kmeňov a s obeťami, ktoré prežili zneužívanie v školách, či ich pozostalými.

image

Pápež František má na hlave tradičnú čelenku, ktorú dostal po ospravedlnení sa pôvodným obyvateľom počas obradu v meste Maskwacis v provincii Alberta v rámci svojejnávštevy Kanady.

Nathan Denette/Tasr

Štyria náčelníci, oblečení v tradičných odevoch, potom pápeža odprevadili na zhromaždenie tisícov pôvodných obyvateľov. Tam pápežovi na privítanie zahrali a zaspievali tradiční domorodí bubeníci.

Na zhromaždení v Maskwacise boli aj predstavitelia kanadskej vlády vrátane premiéra Justina Trudeaua.

image

Jeden dostal podmienku, druhý sa zaľúbil. Orava má problém s pedofilnými kňazmi

V programe stretnutia v areáli Bear Park Pow-Wow v Maskwacise boli aj príhovory náčelníkov, spoločná modlitba Otče náš a požehnanie udelené pápežom.

Katolícke rehole prevádzkovali 66 zo 139 internátnych škôl, ktoré v Kanada existovali od konca 19. storočia do 90. rokov 20. storočia. Celkovo bolo v Kanade do škôl internátneho typu nútene zapísaných približne 150.000 detí indiánov, inuitov a Métisov.

Žiaci sa zo strany učiteľov a vychovávateľov veľmi často stretávali s fyzickým a sexuálnym násilím, pričom cieľom takýchto zariadení bolo zbaviť ich vlastnej kultúry i materinského jazyka. Predpokladá sa, že tisíce detí v týchto internátnych školách zomreli na choroby, podvýživu alebo zanedbanie starostlivosti.

Františkova šesťdňová cesta do Kanady nadväzuje na stretnutia z jari, keď sa pápež vo Vatikáne stretol so zástupcami indiánov, inuitov a Métisov. Tieto stretnutia vyvrcholili 1. apríla historickým ospravedlnením za „poľutovaniahodné“ zneužívanie, ktorého sa dopustili niektorí katolícki misionári v internátnych školách.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. október 2023 00:46