Sergej LavrovTASR/TASS Host Photo Agency Pool via AP
StoryEditor

Rusko sa nehanbí ukázať, aké v skutočnosti je, tvrdí Lavrov. Podľa britského admirála však už na Ukrajine prehralo

TASR17.06.2022., 11:30h

Rusko je také, aké je, a nehanbí sa ukázať, aké v skutočnosti je. Vyhlásil to vo štvrtok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre televíziu BBC.

Lajkuj Brainee.sk na

„Nepodnikli sme inváziu na Ukrajinu. Vyhlásili sme špeciálnu vojenskú operáciu, keď už neexistoval žiaden iný spôsob, ako vysvetliť Západu, že sa dopúšťa trestnej činnosti, keď ťahá Ukrajinu do NATO,” uviedol Lavrov. BBC upozornila, že Lavrov od začiatku invázie na Ukrajinu poskytol iba niekoľko rozhovor, pričom sa vždy pridržiaval oficiálnej línie Kremľa a opakoval, že na Ukrajine sú nacisti.

Novinár BBC preto šéfovi ruskej diplomacie pripomenul správu Organizácie Spojených národov o tom ako, ruské vojská v obci Jahidne v Černihivskej oblasti takmer mesiac zadržiavali vyše 70 ľudí v nevhodných podmienkach v podzemí školy, čo napokon viedlo k smrti desiatich z nich. „Toto je bojovanie s nacistami?” spýtal sa reportér.

image

Namiesto vývoja očakávanej hry bojujú na fronte. Autori Stalkera 2 zverejnili mrazivé video

Nehanbíme sa ukázať, akí sme

„Viete, nanešťastie sú medzinárodní predstavitelia vrátane vysokej komisárky OSN pre ľudské práva... generálneho tajomníka OSN a mnohých ďalších predstaviteľov OSN pod tlakom Západu. Veľmi často sú preto hlasnou trúbou falošných správ, ktoré šíri Západ,” uviedol Lavrov.

Podľa šéfa ruskej diplomacie nie je Rusko žiadne neviniatko. „Rusko je také, aké je, a nehanbíme sa ukázať, akí sme,” dodal Lavrov. Zároveň obvinil BBC z toho, že neodkrýva pravdu v súvislosti s tým, čo zažívajú civilisti v separatistických oblastiach na východe Ukrajiny, kde podľa Lavrova civilné obyvateľstvo už osem rokov čelí útokom kyjevských vojakov.

Lavrov (72) reprezentuje Rusko na medzinárodnej scéne už 18 rokov. Spojené štáty ho však obvinili, že presadzuje falošný naratív o tom, že agresorom je Ukrajina. Západné krajiny pritom uvalili na Lavrova i jeho dcéru sankcie pre ruskú inváziu na Ukrajinu, píše BBC.

image

Mariupol

TASR

Rusko už na Ukrajine "strategicky prehralo"

Rusko už „strategicky prehralo” svoju vojnu s Ukrajinou, utrpelo ťažké straty a posilnilo Severoatlantickú alianciu, uviedol v piatkovom rozhovore najvyššie postavený britský námorný veliteľ, admirál Tony Radakin. TASR správu prevzala z agentúry AFP. „Toto je hrozná chyba Ruska. Rusko Ukrajinu nikdy neovládne,” povedal Radakin. „Rusko už strategicky prehralo. NATO je silnejšie, Fínsko a Švédsko sa snažia pripojiť,” spresnil pre britskú agentúru Press Association (PA).

Ruský prezident Vladimir Putin podľa Radakina môže v nasledujúcich týždňoch dosiahnuť „taktické úspechy”, obetoval však štvrtinu sily armády svojej krajiny za „malé” zisky; navyše sa mu míňajú vojaci a moderné rakety. Radakin dodal, že „ruský stroj” namáhavo pracuje a získava „pár kilometrov denne – dva, tri, päť”.

image

Youtuber ukazuje Rusom fotky zničenej Ukrajiny. Myslia si, že je to fake a na Ukrajine je všetko v poriadku

„Prezident Putin použil 25 percent sily svojej armády na získanie malej časti územia a zomrelo alebo utrpelo zranenia 50-tisíc ľudí,” podotkol s tým, že „Rusko zlyháva”. Zároveň vzdal hold „odvážnemu” ukrajinskému ľudu a sľúbil, že Spojené kráľovstvo bude Kyjev „dlhodobo” podporovať ďalšími zbraňami.

Varovanie Západu

Kremeľ vo štvrtok – v čase, keď boli na návšteve Kyjeva nemecký kancelár Olaf Scholz, francúzsky prezident Emmanuel Macron a taliansky premiér Mario Draghi – varoval Západ pred novými dodávkami zbraní na Ukrajinu, pripomína AFP.

image

Príslušníci ukrajinskej vojenskej špeciálnej jednotky kladú protitankové míny DM22 darované Nemeckom na lesnú cestu v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

TASR/AP/Efrem Lukatsky

„Chcel by som dúfať, že lídri týchto troch štátov a prezident Rumunska sa nebudú sústreďovať len na podporu Ukrajiny jej ďalším pumpovaním zbraňami,” vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Zároveň dodal, že by to bolo „absolútne zbytočné a len by to Ukrajinu ďalej poškodilo”.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
09. jún 2023 06:33