BayraktarReuters/Aziz Karimov
StoryEditor

Obyvatelia Litvy dokázali nemožné. Vyzbierali milióny eur na nákup dronu pre ukrajinskú armádu

TASR29.05.2022., 15:47h

Obyvatelia Litvy vyzbierali vo verejnej zbierke viac ako päť miliónov eur určených na nákup vojenského bezpilotného dronu Bayraktar TB2 pre ukrajinské sily brániace sa proti ruskej invázii. TASR informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry AFP.

Lajkuj Brainee.sk na

Zbierka, ktorú v stredu vyhlásila litovská internetová televízia Laisvés TV, bola ukončená v sobotu večer. „Je to zrejme po prvý raz v dejinách, čo občania jedného štátu dokážu darovať takéto ťažké zbrane ďalšej krajine,” povedal novinár Andrius Tapinas, zakladateľ spomenutej televíznej stanice.

image

Pichali im rádioaktívne látky. Toto je príbeh najznámejších siamských dvojčiat Ruska

Laisvés TV ohlásila, že vyzbierané prostriedky pošle na účet litovského ministerstva obrany, ktoré zaistí samotný nákup drona a príslušnej munície.

Smrtiace Bayraktary

Litovský minister obrany Arvydas Anušauskas v nedeľu uviedol, že jeho námestník budúci týždeň odcestuje do Turecka so zámerom podpísať dokument o plánovanom nákupe. Anušauskas poznamenal, že tento krok bude zahŕňať veľké množstvo byrokracie. „Očakávame od všetkých prívetivý prístup,” povedal v tejto súvislosti.

image

Bayraktar

Reuters/Aziz Karimov

Dron Bayraktar TB2 sa v posledných rokoch podľa agentúry Reuters ukázal byť účinným v boji proti ruským silám a ich spojencom v konfliktoch v Sýrii a Líbyi. V uplynulých rokoch Ukrajina nakúpila od tureckej spoločnosti Baykar viac ako 20 týchto dronov a 27. januára si objednala ďalších 16 kusov. Táto zásielka bola doručená začiatkom marca.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
09. jún 2023 08:45