Muži pomáhajú pri rekonštrukčných prácach budovy zničenej ostreľovaním v ukrajinskom meste MakarivTASR/AP Photo/Natacha Pisarenko
StoryEditor

Rusko zrejme zvažuje zásadný krok. Druhýkrát sa pokúsi dobyť Kyjev

TASR28.05.2022., 09:30h

Rusko údajne zvažuje druhý útok na ukrajinské hlavné mesto Kyjev. Informoval o tom portál britskej stanice Sky News s odvolaním sa na spravodajský web Meduza.

Lajkuj Brainee.sk na

Meduza so sídlom v Lotyšsku v piatok napísala, že Moskva znovu dúfa, že môže vyhrať „opotrebovávaciu vojnu” na Ukrajine. Táto forma vojny sa snaží systematicky a postupne znižovať schopnosť nepriateľa viesť vojnu, vyčerpávať ho. Vláda ruského prezidenta Vladimira Putina si začína myslieť, že môže vojnu celkovo vyhrať do konca tohto roka, uviedla Meduza s odvolaním sa na svoje zdroje.

image

„Klamali mi do očí.“ Matka prinútila ruskú vládu, aby vrátili jej odvedených synov z bojov na Ukrajine

Dva z jej zdrojov sú údajne blízke Kremľu, ďalší je priamo zvnútra samotnej Putinovej vlády. Moskva má tiež „minimálny a maximálny prah” pre vyhlásenie úspešnej a dokončenej „špeciálnej vojenskej operácie”, ako Putin nazval inváziu na Ukrajinu, napísala Meduza.

Druhý útok bude masívny

Minimálnou hranicou je údajne dobytie východného regiónu Donbas. Maximálnym cieľom je dobytie Kyjeva, vysvetlila Meduza. Predchádzajúci útok na ukrajinské hlavné mesto zlyhal, čo viedlo k tomu, že ruské sily sa presunuli a sústredili na Donbas. Moskva si zrejme uvedomuje, že druhý pokus o obsadenie Kyjeva bude veľká operácia.

image

Muž na bicykli si fotí zničené budovy po útokoch v meste Irpiň v Kyjevskej oblasti počas 92. dňa ruskej invázie na Ukrajinu

TASR/AP Photo/Natacha Pisarenko

Meduza napísala: „Velitelia ruskej armády sa evidentne zmierili s myšlienkou, že ukrajinskú metropolu nemožno dobyť ’len s malým množstvom preliatej krvi’, čo znamená, že na akýkoľvek druhý útok potrebujú viac vojakov.” Portál Sky News upozornil, že tieto informácie nemohol nezávisle overiť.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
24. júl 2024 05:55