Opičie kiahne. /Tasr
StoryEditor

Opičie kiahne u našich susedov. Česko hlási prvý prípad

TASR24.05.2022., 14:00h

V Česku potvrdili prvý prípad opičích kiahní. V utorok o tom informoval spravodajský portál Seznam Zprávy, ktorému to potvrdil infektológ Pavel Dlouhý z Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyňu.

Lajkuj Brainee.sk na

„Môžem potvrdiť, že v Českej republike je preukázaný prvý prípad opičích kiahní,“ uviedol pre Seznam Zprávy Dlouhý. Podľa neho nákazu potvrdil aj český Štátny zdravotný ústav a pacient sa nachádza v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe. 

Opičie kiahne sa počas uplynulých týždňov objavili v niekoľkých európskych krajinách, ako i v Spojených štátoch, Austrálii a Kanade. Prvý prípad v utorok hlásilo aj Slovinsko.

image

Rusko chcelo opičie kiahne použiť ako biologickú zbraň, tvrdí plukovník

Ľudia, ktorí sa týmto ochorením nakazia dostanú horúčku a výrazné vyrážky a pľuzgiere. Ochorenie zvyčajne samo vymizne a príznaky odznejú po niekoľkých týždňoch.

Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je riziko, že sa tento typ kiahní rozšíri medzi všeobecnú populáciu „veľmi nízke“, zostáva však vysoké pre určité skupiny obyvateľstva. Pravdepodobnosť rozšírenia tohto zriedkavého ochorenia prostredníctvom blízkeho kontaktu medzi osobami s viacerými sexuálnymi partnermi sa považuje za vysoké.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. jún 2023 13:39