Ukrajinská hiphopová skupina Kalush Orchestra.Luca Bruno/Tasr
StoryEditor

Víťazom Eurovízie sa stala ukrajinská skupina. Naša hudba dobýva Európu, vyhlásil Zelenskyj

TASR15.05.2022., 09:24h

Prvenstvo v Eurovízii 2022 v noci na nedeľu podľa očakávania získala ukrajinská hiphopová skupina Kalush Orchestra so skladbou venovanou všetkým matkám „Stefania“. „Sláva Ukrajine!“ zvolal frontman skupiny Oleh Psiuk.

Lajkuj Brainee.sk na

Päťčlenná formácia vo finále tohto najväčšieho hudobného podujatia svojho druhu na svete porazila ďalších 24 súťažiacich. Rozhodujúcimi boli hlasy divákov, ktorí Ukrajine vyjadrili podporu v čase ruskej okupácie. Informovala o tom agentúra AFP.

Kalush Orchestra vo svojej tvorbe kombinuje folklórne motívy s modernými zvukmi, pričom používa rozličné ľudové nástroje. Skupina je pomenovaná po západoukrajinskom meste Kaluš.

image

Ukrajinská hiphopová skupina Kalush Orchestra.

Luca Bruno/Tasr

Text autorskej skladby „Stefania“ je koncipovaný ako óda na matku. „Aj keď budú všetky cesty zničené, vždy nájdem cestu domov,“ znie jeden z veršov víťaznej piesne.

Text skladby je výlučne v ukrajinčine. Výpoveď piesne dostala emotívny kontext vo svetle ruského vojenského vpádu na Ukrajinu, ktorý sa začal len dva dni po tom, ako skupina prijala ponuku vystúpiť na Eurovízii.

Ukrajinu mala pôvodne reprezentovať speváčka Alina Pašová. Tá však odstúpila po tom, ako vyšlo najavo, že v roku 2015 vstúpila na územie Moskvou okupovaného Krymského polostrova z ruskej strany, čo Kyjev považuje za nelegálne.

Rusko i jeho blízky spojenec Bielorusko boli z aktuálneho ročníka Eurovízie v súvislosti s vojnou na Ukrajine vylúčené.

image

Vlk s banánom, bizarní Moldavci či brutálny song Ukrajiny. Eurovízia je späť, pozri si prvé vystúpenia

Naša hudba dobýva Európu, vyhlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval hiphopovej skupine Kalush Orchestra za prvenstvo v pesničkovej súťaži Eurovízia.

„Naša odvaha ohromuje svet, naša hudba dobýva Európu!“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Facebook po tom, ako formácia porazila 24 ďalších súťažiacich, informuje tlačová agentúra AFP.

Frontman tejto päťčlennej skupiny Oleh Psiuk po vystúpení vyzval z pódia v angličtine: „Prosím, pomôžte Ukrajine a Mariupolu! Pomôžte Azovstaľu hneď teraz!“

Psiuk neskôr poďakoval každému, kto na súťaži hlasoval za jeho Rusmi okupovanú vlasť. „Toto víťazstvo je pre Ukrajinu veľmi dôležité, najmä v tomto roku. Ďakujeme vám z celého srdca. Sláva Ukrajine!“ povedal Psiuk novinárom.

image

Ukrajinská hiphopová skupina Kalush Orchestra.

Luca Bruno/Tasr

Členovia skupiny Kalush Orchestra dostali od ukrajinskej vlády špeciálne povolenie vycestovať a zúčastniť sa na Eurovízii, keďže muži v bojovom veku majú zakázané opustiť krajinu. Ich povolenie vyprší už o dva dni.

Psiuk si podľa vlastných slov nie je celkom istý, čo jeho kapelu čaká, keďže na Ukrajine zúri vojna. „Ako všetci Ukrajinci aj my sme pripravení bojovať až do konca,“ uviedol.

V poradí 66. ročník Eurovízie sa uskutočnil 10.-14. mája v talianskom meste Turín, keďže vlani v holandskom Rotterdame zvíťazila talianska rocková skupina Maneskin. Súťaž sa konala vo viacúčelovej aréne Pala Alpitour.

Ukrajina zvíťazila na Eurovízii už dvakrát predtým - v roku 2004 triumfovala speváčka Ruslana s piesňou „Wild Dances“ a v roku 2016 speváčka Džamala so skladbou „1944“.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. jún 2023 02:36