Reuters
StoryEditor

CDC schválilo tretiu dávku vakcíny pre konkrétnu skupinu ľudí. Musia spĺňať jednu podmienku

TASR14.08.2021., 13:30h
Tretia dávka vakcíny sa pomaly, ale isto stáva realitou. Svetová zdravotnícka organizácia však myslí aj na chudobné krajiny.
Lajkuj Brainee.sk na

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) schválilo podávanie tretej dávky vakcíny proti covidu pre osoby s oslabenou imunitou. Ľudia majú tretiu dávku vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Moderna obdržať najskôr 28 dní po podaní druhej dávky. Informovali o tom agentúry AP a AFP. 

Nebudú potrebovať potvrdenie od lekára

Agentúra Reuters k tejto téme dodala, že ak náhodou nebude pôvodná dávka očkovacej látky k dispozícii, osoba môže byť zaočkovaná inou mRNA vakcínou. Podľa CDC nebudú pacienti potrebovať potvrdenie od lekára, že majú oslabenú imunitu aby dostali tretiu dávku. Do ohrozenej skupiny patria zhruba tri percentá dospelej populácie USA.

Podávanie tretej dávky vakcíny proti covidu od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna schválil vo štvrtok aj Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

„Po dôkladnom preskúmaní dostupných údajov FDA dospel k záveru, že táto malá, zraniteľná skupina obyvateľstva môže ťažiť z tretej dávky vakcíny Pfizer/BioNTech alebo Moderna,“ uviedla šéfka FDA Janet Woodcocková vo vyhlásení, ktoré zverejnila na sociálnej sieti Twitter.

Svetová zdravotnícka organizácia myslí na chudobné krajiny 

V USA covidu podľahlo už viac než 619-tisíc ľudí, pričom počet nových prípadov sa v posledných mesiacoch v dôsledku šírenia variantu delta prudko zvyšuje.

Svetová zdravotnícka organizácia minulý týždeň vyzvala na odloženie podávania tretích dávok protikoronavírusových vakcín, aby boli očkovacie látky dostupné aj pre chudobné krajiny.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
23. september 2022 07:20