Bontonfilm
StoryEditor

Smutná správa z Česka. Zomrela Libuše Šafránková, predstaviteľka milovanej Popolušky

TASRMiroslav Kamody09.06.2021., 14:43h
Od našich západných susedov prišla smutná správa. Vo veku 68 rokov zomrela obľúbená herečka Libuše Šafránková, ktorú si mnohí spájali s jej postavou Popolušky z ikonického filmu.
Lajkuj Brainee.sk na

Ako informuje portál CNN Prima News, informáciu o úmrtí potvrdili rodinní príslušníci. Herečka pritom len pred dvomi dňami oslavovala narodeniny. 

Libuše Šafránková sa narodila v Brne 7. júna 1953. Od detstva chodila na dramatické krúžky, v roku 1971 absolvovala brnianske konzervatórium. Už počas štúdia účinkovala v činohre Štátneho divadla Brno a v roku 1971 si zahrala Barunku v štvordielnom filme režiséra Antonína Moskalyka Babička.

Vzápätí po skončení konzervatória zamierila do Prahy, kde získala angažmán v Divadle Za branou. Po ročnom pôsobení v tomto divadle nastúpila v roku 1972 do ďalšieho pražského divadla Činoherní klub. V roku 1992 spoločne so svojím manželom Josefom Abrhámom opustila Činoherný klub a na krátky čas – od 1. augusta 1992 do 31. júla 1994 – sa stala členkou činohry Národného divadla v Prahe.

Herečka, pre ktorú bol charakteristický jemný dievčenský vzhľad a kultivovaný prejav, režiséri od začiatku často a radi obsadzovali do rozprávok. Srdcia miliónov divákov doma aj v zahraničí si získala najmä ako Popoluška v rozprávke režiséra Václava Vorlíčka Tri oriešky pre Popolušku (1973), ktorá bola v roku 2000 vyhlásená na medzinárodnom festivale detských filmov v Zlíne za rozprávku storočia.

​Známe a obľúbené boli tiež rozprávky Princ a Večernica (1979), Soľ nad zlato (1982) a filmy Můj brácha má prima bráchu (1975) alebo Tretí princ (1983). Svoj komediálny talent naplno a s veľkým úspechom predviedla vo filmoch Slavnosti sněženek (1983) alebo Vesničko má středisková (1985). V tejto legendárnej komédii režiséra Jiřího Menzla stvárnila postavu nevernej manželky Jany, ktorá podvádza žiarlivého manžela.

Úspešne sa predviedla aj v komédii Jan Svěráka Obecná škola (1990), kde si zahrala po boku Zdeňka Svěráka. Zažiarila tiež v snímke režiséra Jana Svěráka Kolja (1996), keď za svoju rolu získala Českého leva. Vo filme Báječná léta pod psa (1997), ktorý vznikol podľa predlohy spisovateľa Michala Viewegha, zasa stvárnila zložitú charakterovú postavu v jej 30-ročnom životnom období. Účinkovala aj vo filmovom debute slovenského režiséra Martina Mináča a scenáristu Jiřího Hubača Všetci moji blízki (1999).

Obľúbená herečka sa v roku 2013 zhostila aj ďalšej veľkej filmovej roly, keď zažiarila v snímke Donšajni. Jej životnú lásku vo filme stvárnil slovenský herec Martin Huba. V roku 2008 vyhrala Libuše Šafránková anketu Českej televízie "Hvězda mého srdce" o najobľúbenejšieho herca a herečku. V roku 2015 jej prezident Miloš Zeman udelil vysoké štátne vyznamenanie medailu Za zásluhy o štát v oblasti umenia.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
08. august 2022 14:02