TASR/AP
StoryEditor

Vojna ho nezmenila. Vždy to bol muž, na ktorého sa dá spoľahnúť. Hovorí Zelenského manželka

pcTASR30.04.2022., 08:30h
Olena Zelenská tvrdí, že celý svet teraz vidí to, čo možno predtým nebolo každému jasné.
Lajkuj Brainee.sk na

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská povedala, že vojna s Ruskom jej manžela nezmenila, iba sa pred svetom odhalilo jeho odhodlanie zvíťaziť a tiež fakt, že je to muž, na ktorého sa možno spoľahnúť. Správu v piatok priniesla aj tlačová agentúra AP. 

Videla ho len v televízii a na videonahrávkach 

Zelenská v rozhovore zverejnenom v piatok v poľskom denníku Rzeczpospolita takisto uviedla, že svojho manžela, 44-ročného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, nevidela od začiatku invázie Ruska na Ukrajine.

Keď sa Zelenská zobudila ráno 24. februára, v deň začatia vojny, jej manžel bol už hore a oblečený. Povedal jej len – začalo sa to – a odišiel, spomína si prvá dáma.

„Od 24. februára som videla manžela tak, ako vy – v televízii a na videonahrávkach jeho príhovorov,“ dodala. Zelenská povedala, že ich dve deti sú s ňou, ale miesto pobytu neuviedla.

Obvinila tiež Rusko z pokusu o genocídu ukrajinského ľudu a vyjadrila súcit s vyše 11 miliónmi Ukrajincov, ktorí boli nútení ujsť zo svojich domovov.

Poďakovala Poliakom 

Poľsko prijalo najväčší počet z nich – hranice do Poľska prekročili od začiatku vojny tri milióny utečencov a z nich 1,6 milióna Ukrajincov požiadalo aj dostalo špeciálne identifikačné číslo, čo naznačuje, že plánujú v Poľsku určitý čas zostať. Toto číslo im umožní v Poľsku pracovať a získať bezplatnú zdravotnú starostlivosť a vzdelanie.

„Kiežby som mohla každého z nich objať. Ľahko sa dá predstaviť tá ťažká cesta, ktorú prekonali, útek z pivníc alebo bunkrov v Mariupole, z ostreľovania v Charkove, z okupovanej Kyjevskej oblasti a dokonca z Ľvova alebo Odesy, ktoré boli tiež pod paľbou ruských rakiet,“ uviedla Zelenská.

Poďakovala tiež Poliakom za ich úsilie pomáhať Ukrajincom a tento odkaz poslal v piatok poľským médiám aj jej manžel.

Hovorí o jeho kvalitách 

​Noviny Rzeczpospolita, ktoré rozhovor so Zelenskou robili na diaľku, sa prvej dámy spýtali, či vojna jej manžela zmenila. Je to bývalý komediálny herec, ktorý ako vojnový líder zjednotil Ukrajinu a získal si úctu po celom svete.

„Vojna ho nezmenila,“ odpovedala Zelenská a dodala: „Vždy to bol muž, na ktorého sa dá spoľahnúť. Muž, ktorý nikdy nesklame. Kto vytrvá až do konca. Teraz len celý svet vidí to, čo možno predtým nebolo každému jasné.“

Olena Zelenská sa narodila 5. februára 1978 v ukrajinskom meste Kryvyi Rih. Jej manžel sa narodil v ten istý rok a v tom istom meste, no dvojicu spojili až študentské časy na miestnej univerzite.

Odkaz pre matky, manželky a sestry ruských vojakov 

Prvá dáma dostala aj otázku, či má nejaký odkaz pre matky, manželky a sestry ruských vojakov. Zelenská odpovedala, že nemá, pretože „cez ne nič neprenikne“.

„Počas tých dvoch mesiacov, čo ich synov zabíjajú na Ukrajine ako zločincov a okupantov, už mali čas vyjasniť si postoj. Keďže nič také z ich strany nebolo počuť – ak ich nepresvedčia rakvy, niekde sa stala chyba – potom im nemám čo povedať,“ povedala Zelenská.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
09. jún 2023 10:08