Reuters
StoryEditor

Rusko údajne dobylo oceliareň v Mariupole. Z Ukrajiny utieklo už viac ako päť miliónov ľudí

TASR15.04.2022., 16:30h
Ruská armáda tvrdí, že sa jej podarilo získať úplnú kontrolu nad oceliarňou v juhoukrajinskom meste Mariupol, ktorú ovládali ukrajinské ozbrojené sily. Podľa ukrajinských úradov začali ruskí vojaci v Mariupole vykopávať telá obetí v snahe zakryť svoje vojnové zločiny.
Lajkuj Brainee.sk na

TASR tieto správy prevzala z agentúry DPA a televízie Sky News. Vzhľadom na situáciu v obliehanom Mariupole, o ktorý sa už celé týždne zvádzajú ťažké boje, ich nebolo možno nezávisle overiť. „Útoky ruských ozbrojených síl a jednotiek Doneckej ľudovej republiky v meste Mariupol úplne oslobodili Illičovu oceliareň od ukrajinských nacionalistov,” vyhlásil hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Ukrajinská strana toto tvrdenie zatiaľ nepotvrdila. Veliteľ 36. námornej brigády ukrajinských ozbrojených síl Serhij Volyna, ktorá v meste kladie vytrvalý odpor voči ruskej presile, pripustil, že situácia obrancov je „kritická”. Podľa neho by obkľúčeným ukrajinským vojakom pomohla len rýchla vojenská operácia, ktorá by prelomila ruskú blokádu alebo prípadné politické riešenie situácie v Mariupole.

Reuters

Pripravujú sa na poslednú bitku

Ukrajinské jednotky v Mariupole už v pondelok uviedli, že sa pripravujú pravdepodobne na svoju „poslednú bitku”, pretože sú v obkľúčení a dochádza im munícia. Intenzívne boje v Mariupole sa sústreďujú na okolie metalurgického kombinátu Azovstaľ, v blízkosti ktorého sa nachádza aj Illičova oceliareň (pozn. TASR: pomenovaná podľa ukrajinského metalurga Zota Illiča Nekrasova).

Rusom tam stále vzdorujú zvyšky 36. brigády námornej pechoty a jednotky špeciálneho určenia Azov. Mariupolská mestská rada v piatok oznámila, že ruskí vojaci začínajú vykopávať telá obetí, ktoré v predchádzajúcich týždňoch zakopali na priestranstvách v blízkosti obytných blokov. Nie je pritom jasné, prečo sa telá exhumujú, ani čo sa s nimi stane ďalej.

Podľa ukrajinských úradov ruská armáda do mesta dopravila 13 mobilných krematórií. Existujú preto obavy, že Rusko chce týmto spôsobom zlikvidovať dôkazy o vojnových zločinoch, ktoré jeho vojaci spáchali v Mariupole.

​„Ale to sa im nepodarí. O početných zločinoch ruskej armády v Mariupole už vie celý svet,” uvádza sa vo vyhlásení mariupolskej mestskej rady. Ruskí vojaci okrem toho podľa nej bránia Mariupolčanom, aby v okolí svojich domov pochovávali civilistov, ktorých zabili ruské sily.

Päť miliónov ľudí

Už viac ako päť miliónov ľudí utieklo z Ukrajiny od začiatku ruskej invázie z 24. februára, vyplýva z piatkových údajov Organizácie Spojených národov. TASR o tom informovala na základe správy agentúry AFP.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) oznámil, že do zahraničia utieklo 4 796 245 milióna Ukrajincov, pričom podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) cez hranicu uniklo do susedných štátov aj takmer 215-tisíc občanov tretích krajín, prevažne študentov a zahraničných pracovníkov.

TASR / Jaroslav Novák

​Počas najrýchlejšie rastúcej utečeneckej krízy v Európe od druhej svetovej vojny odišlo podľa UNHCR viac než 2,72 milióna utečencov z Ukrajiny do Poľska. Vyše 726-tisíc smerovalo do Rumunska, 447-tisíc do Maďarska, 419-tisíc do Moldavska a 329 500 prišlo na Slovensko.

Vojna na Ukrajine sa začala vpádom ruskej armády 24. februára. Údaje UNHCR ukazujú, že do konca februára pred ňou utieklo takmer 645-tisíc Ukrajincov, pričom takmer 3,4 milióna ľudí utieklo v marci a vyše 760-tisíc počas prvej polovice apríla.

Niektorí sa vracajú

Približne 90 percent utečencov tvoria ženy a deti, muži vo veku 18 – 60 rokov majú vzhľadom na brannú povinnosť opustiť Ukrajinu zakázané. Vojna z domovov vyhnala takmer dve tretiny ukrajinských detí vrátane tých, ktoré sú stále v krajine, uviedol tento týždeň Detský fond OSN (UNICEF).

​IOM odhaduje počet tzv. vnútorne vysídlených Ukrajincov, ktorí neodišli do zahraničia, na 7,1 milióna. Do Poľska od začiatku vojny prišlo z Ukrajiny viac ako 2,75 milióna utečencov, oznámila predtým poľská pohraničná stráž.

Vo štvrtok eviduje príchod 26 800 ľudí, čo je nárast o osem percent oproti strede. Je to však zároveň výrazne menej než rekordných 142 300 ľudí zo 6. marca, pripomenula stanice BBC.

Počty ľudí prekračujúcich hranicu smerom do Poľska v posledných týždňoch výrazne klesli, zatiaľ čo stúpajú počty Ukrajincov vracajúcich sa do vlasti. Niektorí utečenci už z Poľska odišli. Profesor Varšavskej univerzity Maciej Duszczyk, ktorý sa venuje výskumu migrácie, podľa BBC odhaduje, že v krajine zostáva 1,2 až 1,4 milióna Ukrajincov.

Ukrajina mala pred ruskou inváziou 37 miliónov obyvateľov v oblastiach pod kontrolou svojej vlády, teda bez zarátania obyvateľov Ruskom anektovaného Krymu a proruských separatistami ovládaných regiónov na východe krajiny, dopĺňa AFP.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
09. jún 2023 07:21