Pexels/Kat Smith
StoryEditor

V Británii odsúdili Slováka a Poľku za obchodovanie s ľuďmi. Mali ich odvádzať z východu Slovenska

TASR05.04.2022., 15:30h
V týchto dňoch boli vo Veľkej Británii odsúdení Slovák a Poľka, na zadržaní ktorých participovali aj slovenské orgány, konkrétne Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru (ÚHCP PPZ).
Lajkuj Brainee.sk na

Prípad sa týka zločinu obchodovania s ľuďmi. TASR o tom informovala hovorkyňa polície Denisa Bárdyová. Dodala, že o výške trestu pre odsúdených budú príslušné zahraničné orgány rozhodovať v najbližšom období, pričom im hrozia vysoké tresty. 

Prípad podľa Bárdyovej siaha do roku 2019, keď sa vďaka medzinárodnej spolupráci orgánov podarilo zadržať Slováka a Poľku podozrivých zo spáchania zločinu obchodovania s ľuďmi.

Archív

„V tom čase po vykonaní výsluchov zadržaných osôb vyšetrovateľmi NCA bola na občana SR podľa právnych predpisov Veľkej Británie na príslušnom britskom súde podaná obžaloba a príslušný súd v Bristole rozhodol o jeho vzatí do väzby. Podozrivá žena bola podmienečne prepustená zo zadržania,” priblížila.

Obvinené osoby mali podľa zistení polície lákať na dobre platenú prácu osoby zo sociálne slabších rodín na východe Slovenska. Mali tiež zabezpečiť ich prepravu do Veľkej Británie a potom ich pod hrozbou násilia nútiť pracovať 16 až 18 hodín denne sedem dní v týždni.

​Spoločný vyšetrovací tím na vyšetrovanie závažnej cezhraničnej kriminality zriadili v novembri 2017. „Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii ÚHCP PPZ s Okresnou prokuratúrou Košice I na území Slovenska zabezpečovali dôkazy o páchaní tejto trestnej činnosti a aj podľa už vo Veľkej Británii medializovaného konštatovania riaditeľa britskej pobočky NCA v Bristole zohrali kľúčovú úlohu,” skonštatovala hovorkyňa slovenskej polície.

K zriadeniu spoločného tímu prispela podľa Bárdyovej aj sprostredkovateľská a organizačná činnosť slovenského a britského zastúpenia medzinárodnej organizácie Eurojust so sídlom v Haagu.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 01:47