Reuters
StoryEditor

Kimova sestra opäť prehovorila. Severná Kórea sa vyhráža použitím zničujúcich jadrových zbraní

TASR05.04.2022., 13:00h
Severná Kórea je proti vojne, no použije svoje jadrové zbrane v prípade, ak ju Južná Kórea napadne. Vyhlásila to v utorok Kim Jo-džong - vplyvná sestra severokórejského lídra Kim Čong-una. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.
Lajkuj Brainee.sk na

Kim Jo-džong takto reagovala na minulotýždňové vyhlásenia juhokórejského ministra obrany So Uka. Ten v piatok (1. apríla) poukázal na to, že armáda Južnej Kórey má k dispozícii rakety s vylepším dosahom, presnosťou a silou, ktoré majú „schopnosť presne a rýchlo zasiahnuť akýkoľvek cieľ v Severnej Kórei”, ak juhokórejská armáda spozoruje jasné znaky odpálenia rakety na severe.

Veľká chyba

Kim Jo-džong v reakcii na tieto vyjadrenia uviedla, že So Uk urobil veľmi veľkú chybu, keď hovoril o preventívnom útoku proti jadrovej sile, píše agentúra KCNA.

AP, Kim Jo-Čong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una

„V prípade, ak sa Južná Kórea rozhodne pre vojenskú konfrontáciu s nami, naša jadrová bojová sila bude nevyhnutne musieť vykonať svoju povinnosť,” uviedla sestra severokórejského vodcu, ktorá je jednou z hlavných politických poradkýň.

Kim Jo-džong uviedla, že „hlavnou misou” severokórejských jadrových síl je odstrašenie. V prípade vypuknutia vojenského konfliktu budú však tieto zbrane použité na „elimináciu armády nepriateľa”. Juhokórejské sily budú podľa jej slov v prípade takéhoto útoku čeliť „mizernému osudu totálnej deštrukcie a zničenia”.

Opakované varovania

„Nepovažujeme ich za rovnocenné s našimi ozbrojenými silami,” uviedla Kim Jo-džong. Jej utorňajšie vyjadrenia sú už druhým slovným protiútokom v súvislosti s vyhláseniami šéfa juhokórejského rezortu obrany, pripomína AFP. V nedeľu Kim Jo-džong Južnú Kóreu varovala, aby sa umiernila, ak sa chce vyhnúť pohrome.

Južná i Severná Kórea začali častejšie demonštrovať svoju vojenskú silu po tom, ako Severná Kórea tento rok vykonala niekoľko raketových testov, píše Reuters. Washington i Soul sa tiež obávajú, že Pchjongjang sa môže pripravovať na obnovenie testovania jadrových zbraní. Ak by sa tak stalo, išlo by o prvé testy tohto typu zbraní od roku 2017.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. september 2023 11:26