Reuters
StoryEditor

Britskí odborníci varujú pred treťou vlnou. Spôsobí ju tento variant koronavírusu

ČTK31.05.2021., 13:33h
Pomaly stúpajúca krivka denných prírastkov infekcie môže ohroziť plán britskej vlády na ďalšie uvoľnenie reštrikcií.
Lajkuj Brainee.sk na

Británia je na začiatku tretej vlny epidémie covidu-19, domnievajú sa tamojší odborníci, ktorí za pôvodcu tohto stavu označujú variant koronavírusu prvýkrát objavený v Indii. Vďaka rýchlej očkovacej kampani sú denné prírastky nakazených v krajine malé, podľa expertov však ľudia majú aj napriek uvoľňovaniu reštrikcií a peknému počasiu zostať ostražití.

„Je tu exponenciálny rast počtu nových prípadov a najmenej tri štvrtiny z nich sú nový (indický) variant,“ uviedol v relácii stanice BBC mikrobiológ a vládny poradca Ravi Gupta, podľa ktorého možno vysledovať náznaky tretej vlny.

​​​Falošný pocit bezpečia

„Než sa prejaví, bude to pravdepodobne trvať dlhšie ako u predchádzajúcich vĺn, pretože máme vysoký podiel zaočkovanej populácie,“ povedal Gupta. „Preto tu môže byť nejaký falošný pocit bezpečia, toho sa obávame,“ dodal odborník.

Pred nedodržiavaním pravidiel dnes, kedy je v Británii sviatok, varovali podľa stanice Sky News aj ďalší odborníci. Už cez víkend britské pláže, parky a ďalšie verejné miesta navštívili milióny ľudí a očakáva sa, že dnešný deň, ktorý môže byť podľa Sky News zatiaľ tohtoročný najteplejší, vyláka ďalšie davy.

„Videli sme, ako tu bolo cez víkend rušno, a tak to má u prímorského letoviska vyzerať - ľudia si užívajú, dávajú si na pláži zmrzlinu,“ uviedol šéf pobrežného zábavného parku v severoanglickom Blackpoole.

„Máme dve možnosti. Buď sa nám to vymkne z rúk ako pred Vianocami, čo by bolo veľmi vážne a museli by sme zaviesť ďalšie reštrikcie, alebo šíreniu možno zabránime. Ale to znamená, že všetci musia byť opatrní,“ uviedla ďalšia členka vládneho poradného tímu Susan Michieová.

Môže to narušiť uvoľňovanie

Británia v nedeľu zaregistrovala 3 200 nových prípadov nákazy. Denné bilancie infikovaných sú v zhruba 67-milionovej krajine aj napriek miernemu nárastu dlhodobo hlboko pod maximom z polovice tohto januára, kedy novo nakazených za deň bolo až 70-tisíc.

V krajine sú aspoň jednou dávkou zaočkované takmer dve tretiny dospelej populácie, bezmála polovica dostala dávky obe.

Pomaly stúpajúca krivka denných prírastkov infekcie však môže ohroziť plán britskej vlády na ďalšie uvoľnenie reštrikcií, ktorého sa majú Briti dočkať 21. júna. Či sa v krajine skutočne obmedzenia uvoľnia, chce kabinet Borisa Johnsona rozhodnúť 14. júna.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
06. február 2023 13:44