Ruský boháčFacebook/Alex Konanykhin
StoryEditor

Milión dolárov za hlavu Putina. Ruský boháč ponúka odmenu za zatknutie vodcu

iDnes03.03.2022., 08:46h
Ruský podnikateľ Alex Konanychin chce dostať Putina živého alebo mŕtveho. Armádnym dôstojníkom za jeho zatknutie ponúka milión dolárov.
Lajkuj Brainee.sk na

Podľa neho Putin pácha inváziou na Ukrajinu masovú vraždu, okrem toho porušuje ruské a medzinárodné právo. Svojou iniciatívou chce pomôcť Ukrajine a zároveň denacifikovať Moskvu, uvádza Rus podnikajúci v Spojených štátoch.

„Sľubujem, že zaplatím jeden milión dolárov dôstojníkom, ktorí Putina zatknú za vojnové zločiny, ktoré odporujú ruskému a medzinárodnému právu,“ napísal Konanychin na sieť LinkedIn.

Odmena za zatknutie

Rus príspevok doplnil fotkou prezidenta na motívy, že Putin je „hľadaný živý alebo mŕtvy“. Rovnaký príspevok podnikateľ opakovane vložil na svoj Facebook. Ten mu ho však po chvíli vždy zmazal.

„Je mojou morálnou povinnosťou ako etnického Rusa a ruského občana umožniť denacifikáciu Ruska. Budem pokračovať vo svojej pomoci Ukrajine a jej hrdinským snahám,“ dodal podnikateľ. Parafrázoval tak zámienku, ktorú využil sám Putin na inváziu na Ukrajinu.

Päťdesiatpäťročný Konanychin v Rusku podnikal v oblasti bankovníctva, akciových trhov, ale aj nehnuteľností. Už v 25 rokoch jeho spoločnosť zahŕňala cez 100 firiem a mala hodnotu 300 miliónov dolárov, píše server Jerusalem Post. Rus od minulého roka vystupuje v americkom programe Unicorn Hunters spoločne s ďalšími úspešnými biznismenmi.

„Putin nie je ruský prezident, pretože sa dostal k moci vďaka špeciálnej operácii vyhodenia do povetria obytných domov, potom porušoval ústavu tým, že znesvätil slobodné voľby a vraždil svojich oponentov," uviedol ruský podnikateľ.

​Konanychin obvinením odkazuje na bombové útoky z roku 1999, kedy bol Putin predsedom vlády. K tým došlo v Moskve a mestách Bujnaksk a Volgodonsk a zahynulo pri nich 307 ľudí. Podľa oficiálneho vyjadrenia ich spáchali islamskí teroristi zo severného Kaukazu. V Rusku koluje mnoho teórií ohľadom zapojenia vlády do útokov za účelom urýchlenia začatia vojny v Čečensku a upevnenia Putinovej moci.

Alex Konanychin emigroval v roku 1992 do Spojených štátov, kde dodnes podniká a vlastný rad firiem. V USA bol po emigrácii zatknutý a obvinený z porušenia podmienok vízových povinností a sprenevery 8 miliónov dolárov z ruskej banky. Z USA bol síce najprv vykázaný, následne mu bola udelená v roku 2007 druhýkrát politická ochrana, ktorou stále disponuje.

Sám podnikateľ v čase súdneho procesu tvrdil, že v kauze majú prsty ruskí agenti. „Mám silné podozrenie, že niektorí politici majú silnú túžbu tohto muža z mňa neznámych dôvodov dostať späť do Ruska," povedala vtedajšia sudkyňa TS Ellisová podľa serveru Moscow Times.

Portál iDnes.cz patrí pod vydavateľstvo Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.sk.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
04. október 2023 14:13