TASR/Heiko Junge/NTB Scanpix via AP
StoryEditor

Rusi nechcú vojnu, Putin ich ženie do záhuby. Polícia na protestoch v Moskve zatýka ľudí

ČTK24.02.2022., 17:00h
Ruská polícia zadržala v Moskve viac ako 60 ľudí, ktorí protestovali alebo sa chystali protestovať proti vojne s Ukrajinou, uviedol server BBC na ruskej verzii svojho webu.
Lajkuj Brainee.sk na

Podľa špecializovaného serveru OVD-Info, ktorý monitoruje činnosť polície, sa zatýka aj v ďalších mestách, kde často demonštrujú len jednotlivci, dožadujúci sa ukončenia bojových operácií. 

„Aktivistov zatýkajú najmä pri sídle prezidentskej kancelárie a na Puškinovom námestí (v centre Moskvy). Niektorí z nich hovoria, že polícia prišla k nim domov. Ochrankyňu ľudských práv Marinu Litvinovovú zadržali pri vchode do domu,” napísala BBC. Litvinovová predtým vyzvala na protesty proti vojne.

Pri prezidentskej kancelárii bol podľa informačného kanála Avtozak v sociálnej sieti Telegram zadržaný aktivista Iľja Milijev, ktorý pri prezidentskej kancelárii protestoval s plagátom: „Pre vojnu nie je ospravedlnenie, ani dôvod. Nie sme vojačikovia, aby ste sa s nami hrali.”

V Novosibirsku policajti zadržali štyroch ľudí, v Jekaterinburgu viac ako 60, uviedol OVD-Info s odvolaním sa na miestneho aktivistu Anatolija Svečnikova. Iné zdroje hlásia osem zatknutých. V Ufe zatkli novinárku Darju Kučerenkovú, ktorá protestovala proti vojne. Sama o tom napísala na Facebooku.

​Ďalšie zatknutia sú hlásené z Brjanska, Barnaulu i Ťumeňa. Poriadková polícia rozohnala protest v Petrohrade, odkiaľ sú podľa serveru hlásené ďalšie zatknutia. Polícia, federálna kriminálna ústredňa a prokuratúra podľa médií varovali pred následkami účasti v nepovolených akciách.

Cenzorský úrad Roskomnadzor podľa agentúry TASS vyzval ruské médiá, aby o situácii na Ukrajine informovali len na základe ruských zdrojov.

Nezávislej rozhlasovej stanici Echo Moskvy hrozí podľa denníka Kommersant pokuta od úradu za to, že vo vysielaní zaznela ukrajinčina.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 10:46