Prekonal tak velikánov v nemeckom Frankfurte nad Mohanom, Miláne a Paríži a veľmi tesne dokonca aj londýnsky Shard. Objekt, ktorý patrí slovenskej developerskej skupine HB Reavis, mal byť pôvodne hotový už v roku 2020, teraz sa s jeho otvorením počíta tento rok.
Vytiahla ho anténa
Do čela najvyšších budov v 27 krajinách Európske únie dostala túto budovu osemdesiatmetrová oceľová anténa, inak meria Varso od päty budovy po strechu 230 metrov. V objekte postavenom podľa projektu britského štúdia Foster+Partners, sú okrem kancelárskych priestorov aj dve terasy s vyhliadkou na centrum Varšavy.
Jedna je čiastočne krytá vo výške 205 metrov a vlani na jeseň sa už zazelenala vysokými stromami. Druhá je otvorená a s výškou 230 metrov nad zemou je najvyššie položenou terasou v Poľsku. Návštevníkov sem budú prepravovať dva sklenené výťahy rýchlosťou osem metrov za sekundu. V hornej časti bude aj reštaurácia a bar s výhľadom na centrum Varšavy.
1300 robotníkov
Zásadnou výzvou pre stavbárov bola logistika, teda ako dostať materiál na pomerne malú parcelu v samom centre mesta. A tiež koordinácia až trinástich stoviek robotníkov. „Konštrukcia sa vplyvom vlastnej tiaže znižuje, takú budovu treba postaviť o niekoľko centimetrov vyššiu, než je v projekte, aby sa nakoniec dosiahla správna výška,“ povedal k tomu vedúci stavebného projektu Maciej Olczyk.
Stavbu a taktiež prenájom priestorov spomalila pandémia covid-19. „Rovnako, ako celá ekonomika, aj prenájom kancelárskych priestorov mal vlani ťažké obdobie,“ povedal Olczyk. Koronavírus ovplyvnil aj úpravy systému vetrania a čistenia ventilačných systémov, ochrany recepcií a bezkontaktného riešenia snímača pohybu svetiel a dverí.
Historická aj symbolická zmena
Celý komplex Varso pozostáva z troch budov, okrem tej najvyššej sú to dve nižšie s výškou 90 a 81 metrov. Celková plocha budovy je 140-tisíc metrov štvorcových, celková plocha kancelárskych priestorov 63 800 metrov štvorcových. Rozpočet bol 500 miliónov eur.
Varšavská veža znamená pre poľskú metropolu dôležitú historickú a symbolickú zmenu. O 73 metrov prekonala doteraz najvyššiu budovu vo Varšave – Palác kultúry a vedy (PKiN), ktorý si prvenstvo držal od roku 1955. Takzvaný „Stalinov dar“ v štýle socialistického realizmu niektorí považujú za perlu metropoly, kultúrne centrum a orientačný bod, iní by ho naopak najradšej zborili ako nenávidený symbol komunizmu.
Také návrhy zaznievajú občas aj z úst politikov, ktorí nezabudli ani na výstredný nápad na rozstrieľanie budovy. Už desiatky rokov ale túto budovu obkľučujú zo všetkých strán vyššie a vyššie mrakodrapy a výhľady na dominantné dielo 50. rokov postupne miznú.