Každý má také dni, či už sedíš za stolom, stojíš pri pokladni alebo makáš v reštaurácii či obchode. Niekedy, jednoducho nie je do čoho „pichnúť“, takže čakáš a pozeráš do prázdna, scrolluješ sociálne siete na telefóne alebo počítači a striehneš, kým ti skončí pracovná doba.
Je to skrátka nuda, avšak existuje aj bore out – stav ťažkej nudy, ktorý ťa môže doviesť až k depresii a chorobe, píše portál UNILAD. Je to opak syndrómu vyhorenia, v ktorom je človek prepracovaný až do kolapsu.
Chlapík pre všetko
V roku 2020 dostal Frederic Desnard z Paríža od francúzskeho výrobcu luxusných parfumov Interparfums odškodné 40 000 eur. Dôvodom bol práve bore out.
Desnard bol prepustený v roku 2014 po tom, čo bol sedem mesiacov na práceneschopný. Jeho právnik Montasser Charni tvrdil, že stav ťažkej nudy mu spôsobil epileptický záchvat počas šoférovania, čo viedlo k nehode a Desnard na niekoľko dní dokonca upadol do kómy. Neskôr vážne ochorel.
Kedysi bol zaneprázdneným pracovníkom a svojej práci prejavoval úplnú oddanosť. Frederic bol zodpovedný za „všeobecný servis", po strate významnej zákazky mu však nadriadení zmenili popis práce, a nakoniec trávil svoj čas ako „chlapík pre všetko".
Nikoho nezaujímal
Nadriadení od neho chceli, aby za nich robil niektoré ich osobné povinnosti, napríklad vyzdvihoval deti z krúžkov a podobne. Nakoniec už vraj pre neho bolo tak málo práce, že mu šéfovia povedali, aby šiel domov a prišiel, až ho zavolajú. To sa ale nestalo.
Štyri roky robil okolo 20-40 minút práce denne a nikoho nezaujímalo, či napríklad prišiel načas. Opísal to ako svoj „zostup do pekla“, informuje Le Monde.
„Už som nemal žiadnu energiu. Cítil som sa vinný a hanbil som sa, brať plat za nič. Mal som dojem, že som v spoločnosti neviditeľný,“ dodal. Zarábal vtedy 3500 eur mesačne.
Victor Billebault, Desnardov právnik, pred tribunálom povedal, že existuje súvislosť medzi prácou alebo jej nedostatkom a „zhoršením jeho zdravotného stavu“, uvádza Telegraph.
Na obranu spoločnosti právnici tvrdili, že Desnard nikdy nepovedal nič o tom, že by sa počas štvorročného obdobia nudil, a pýtali sa, prečo sa počas tých rokov neskúsil aspoň porozprávať so svojimi nadriadenými, o veciach, čo ho trápia.
Desnardova sťažnosť, však ďalej pokračovala na pracovnoprávny tribunál. Francúz požadoval odškodné 360 000 eur. Zatiaľ čo spoločnosť tvrdila, že Desnard sa počas svojho funkčného obdobia nikdy nesťažoval, súd súhlasil s tým, že „bore out“ predstavuje formu obťažovania a rozhodnutie potvrdil aj parížsky odvolací súd.
Dostal 40 000 eur.